Ginekopmastia - objawy, przyczyny, leczenie
Ginekopmastia - objawy, przyczyny, leczenie

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia (czasami nazywana „męskimi cyckami”) jest częstym schorzeniem, które powoduje, że piersi chłopców i mężczyzn puchną i stają się większe niż zwykle. Najczęściej występuje u nastoletnich chłopców i starszych mężczyzn.

Oznaki ginekomastii

Objawy różnią się od niewielkiej ilości dodatkowej tkanki wokół sutków do bardziej wydatnych piersi. Może dotyczyć jednej lub obu piersi.

Czasami tkanka piersi może być delikatna lub bolesna, ale nie zawsze tak jest.

Przyczyny ginekomastii


Brak równowagi hormonalnej
Ginekomastia może być spowodowana brakiem równowagi między hormonami płciowymi testosteronem i estrogenem. Estrogen powoduje wzrost tkanki piersi. Podczas gdy wszyscy mężczyźni produkują trochę estrogenu, zwykle mają znacznie wyższy poziom testosteronu, który powstrzymuje estrogen przed powodowaniem wzrostu tkanki piersi.

Jeśli równowaga hormonów w organizmie ulegnie zmianie, może to spowodować wzrost piersi u mężczyzny. Czasami przyczyna tej nierównowagi jest nieznana.

Otyłość
Duża nadwaga (otyłość) jest częstą przyczyną ginekomastii – dzieje się tak, ponieważ nadwaga może zwiększać poziom estrogenu, co może powodować wzrost tkanki piersi. Jeśli masz nadwagę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że masz nadmiar tłuszczu, który może powiększyć tkankę piersi. Dla niektórych osób utrata wagi lub więcej ćwiczeń może pomóc, ale nie zawsze może to poprawić stan.

Nowonarodzeni chłopcy
Ginekomastia może dotknąć nowonarodzonych chłopców, ponieważ estrogen przechodzi przez łożysko od matki do dziecka. Jest to tymczasowe i zniknie kilka tygodni po urodzeniu dziecka.

Dojrzewanie
W okresie dojrzewania poziom hormonów u chłopców jest różny. Jeśli poziom testosteronu spada, estrogen może powodować wzrost tkanki piersi. Wielu nastoletnich chłopców ma pewien stopień powiększenia piersi. Ginekomastia w okresie dojrzewania zwykle ustępują, a ich poziom hormonów staje się bardziej stabilny.

Starszy wiek
Wraz z wiekiem mężczyźni produkują mniej testosteronu. Starsi mężczyźni mają również zwykle więcej tkanki tłuszczowej, co może powodować wytwarzanie większej ilości estrogenu. Te zmiany poziomu hormonów mogą prowadzić do nadmiernego wzrostu tkanki piersi.

Inne rzadkie przyczyny ginekomastii to:

skutki uboczne leków – takich jak leki przeciwwrzodowe lub leki na choroby serca
narkotyki – takie jak konopie indyjskie czy sterydy anaboliczne
nadużywanie alkoholu
stan zdrowia – taki jak niewydolność nerek lub choroba wątroby
Zespół Klinefeltera (rzadka choroba genetyczna)
guzki lub infekcja w jądrach

Leczenie ginekomastii


Twój lekarz ustali najlepsze leczenie w oparciu o:

wiek
Twój ogólny stan zdrowia i stan zdrowia w przeszłości
Jak bardzo jesteś chory
Jak dobrze radzisz sobie z niektórymi lekami, zabiegami lub terapiami
Jak długo ten stan ma trwać
Twoja opinia lub preferencje
Większość przypadków ginekomastii występuje w okresie dojrzewania. Stan zwykle poprawia się sam bez leczenia. Może to potrwać od 6 miesięcy do 2 lub 3 lat.

Jeśli lek powoduje powiększenie piersi, może być konieczne przerwanie przyjmowania leku. To może rozwiązać problem. Jeśli choroba jest przyczyną stanu, choroba będzie wymagała leczenia.

Terapia hormonalna może być stosowana w leczeniu ginekomastii.

Zabieg chirurgiczny 

W rzadkich przypadkach można zastosować zabieg chirurgiczny w celu usunięcia dodatkowej tkanki.

Operacja ginekomastii to zabieg mający na celu zmniejszenie rozmiaru tkanki piersi. Ta operacja jest również nazywana zmniejszeniem męskich piersi i mammoplastyką redukcyjną. Pomaga osobom z ginekomastią (powiększoną tkanką piersi u mężczyzn). Operacja ginekomastii może poprawić Twój wizerunek i pewność siebie. Wiele osób decyduje się na tę procedurę, aby poprawić swój wygląd. Ta procedura obejmuje liposukcję, zabieg chirurgiczny lub oba te zabiegi. Twój dostawca zaleci odpowiednią dla Ciebie technikę.

Powrót do zdrowia po zmniejszeniu piersi u mężczyzn


Jak każda procedura kosmetyczna, twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek, zanim wrócisz do normalnej aktywności. Noszenie kamizelki uciskowej po takim zabiegu ma kluczowe znaczenie dla rekonwalescencji, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcjami pooperacyjnymi chirurga.

Co to jest kamizelka kompresyjna?


Kamizelka uciskowa jest również znana jako odzież chirurgiczna lub odzież uciskowa. Jest to część garderoby, w której zastosowano zaawansowane technologicznie materiały, aby ułatwić gojenie i poprawić wyniki. Na przykład pacjentki po powiększeniu piersi będą nosić biustonosz pooperacyjny przez kilka tygodni, aby utrzymać implanty na swoim miejscu.

Odzież uciskowa jest zwykle wykonana z mocnego spandeksu, nylonu, dzianiny bawełnianej lub lycry. Zastosowany materiał oraz krój odpowiednio dopasuję się do kształtu ciała zapewniając prawidłowy proces gojenia oraz optymalną kompresję. Czterokierunkowa elastyczna tkanina zapewnia efekt mikro masażu, pozwala skórze oddychać.  Odzież uciskowa może mieć różne rozmiary, kształty i formy odzieży, w zależności od procedury i regeneracji.

 [product id="2945, 1665, 1613"]

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl