Abdominoplastyka
Abdominoplastyka

Co to jest abdominoplastyka?

Abdominoplastyka, zwana potocznie „plastyką brzucha”, jest zabiegiem mającym na celu zmniejszenie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha oraz wzmocnienie mięśni ścian brzucha. Plastyka brzucha stała się popularną metodą pomagania pacjentom w usuwaniu nadmiaru tkanki brzusznej, której nie da się usunąć ćwiczeniami – na przykład nadmiaru skóry spowodowanego ciążą lub dużą utratą wagi.

Kto jest najlepszym kandydatem do plastyki brzucha?

Plastyka brzucha jest odpowiednia zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, którzy ogólnie mają dobry stan zdrowia i stabilną wagę. Najlepiej być osobą niepalącą.

Plastyki brzucha nie należy mylić z liposukcją (operacją kosmetyczną stosowaną do usuwania złogów tłuszczu), chociaż chirurg może zdecydować się na wykonanie liposukcji jako części plastyki brzucha. Kobiety, które mają rozciągnięte mięśnie i skórę po kilku ciążach, mogą uznać zabieg za przydatny do napinania tych mięśni i zmniejszania skóry. Plastyka brzucha jest również alternatywą dla osób z otyłością, które po znacznej utracie wagi mają nadal nadmiar tkanki tłuszczowej lub luźną skórę w okolicy brzucha.

Kiedy należy unikać abdominoplastyki (plastyki brzucha)?

Jeśli jesteś kobietą, która wciąż planuje mieć dzieci, możesz odłożyć plastykę brzucha, dopóki nie skończysz rodzić dzieci. Podczas operacji mięśnie pionowe są napięte. Przyszłe ciąże mogą ponownie rozdzielić te mięśnie. 

Jeśli nadal planujesz schudnąć, nie rób od razu plastyki brzucha. Poczekaj, aż Twoja waga się ustabilizuje.

Uzyskanie właściwej porady przed operacją plastyki brzucha jest ważne. Musisz dobrze przemyśleć:

  • co masz nadzieję zyskać dzięki operacji
  • co jest, a co nie jest możliwe
  • związane z tym ryzyko
  • opieka pooperacyjna
  • czas rekonwalescencji po operacji


Jeśli zdecydujesz się na operację plastyki brzucha, ważne jest, aby starannie wybrać chirurga. Musisz upewnić się, że znajdziesz kogoś z odpowiednim szkoleniem i kwalifikacjami. Twój lekarz rodzinny może skierować cię do odpowiedniego chirurga, który pracuje w pobliżu. Lub mogą doradzić, jak go znaleźć.

Nie spiesz się, aby zdecydować, czy chcesz mieć plastykę brzucha, czy nie. To nie jest niezbędna operacja, więc powinieneś pomyśleć o tym, jak byś się czuł i poradził sobie, gdyby wystąpiły komplikacje lub coś poszło nie tak.

Zanim się zarejestrujesz, upewnij się, że widzisz chirurga, który będzie wykonywał Twoją operację. Przed operacją należy zapewnić sobie okres „ochłonięcia” trwający co najmniej kilka tygodni. Jeśli nadal masz pytania po tym, może pomóc druga konsultacja z chirurgiem.

Jeśli zdecydujesz się kontynuować, zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że czujesz się odpowiednio poinformowany. Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie przed zabiegiem.

Przygotowanie do plastyki brzucha

Twój chirurg wyjaśni, jak przygotować się do operacji.

Jeśli palisz, musisz rzucić palenie co najmniej sześć tygodni przed operacją. Palenie zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia klatki piersiowej i rany. Może również spowolnić gojenie się ran. Dlatego rekonwalescencja po operacji może zająć więcej czasu.

Chirurg może zalecić:

Schudnij – przed operacją powinnaś zbliżyć się do idealnej wagi dla swojego wzrostu.
Przerwij przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych na około cztery tygodnie przed operacją, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi.
Jeśli masz nadwagę, możesz być bardziej narażony na komplikacje po operacji niż w przypadku zdrowej wagi przed operacją.

Operację plastyki brzucha odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że będziesz spał podczas operacji. Zwykle będziesz musiał przestać jeść i pić na kilka godzin przed operacją. Twój chirurg lub anestezjolog udzieli Ci jasnej porady, co robić.

Chirurg wyjaśni, co będzie się działo przed, w trakcie i po operacji. To Twoja szansa na zadanie pozostałych pytań dotyczących Twojej operacji. Zostaniesz poproszony o podpisanie formularza zgody.

Chirurg może poprosić Cię o noszenie pończoch uciskowych od czasu operacji do czasu, aż będziesz mógł ponownie prawidłowo się poruszać. Pomaga to zatrzymać tworzenie się zakrzepów krwi w żyłach nóg.

Co nosić po zabiegu abdominoplastyki? 

Operacja plastyki brzucha wymaga około 4-6 tygodni rekonwalescencji. Możesz mieć założony dren(y) przez pierwsze kilka tygodni, a przez około 2+ miesiące po operacji będziesz cały czas nosić odzież uciskową. Odzież jest absolutnie niezbędna dla płynnego powrotu do zdrowia i pięknych rezultatów.

Noszenie odzieży uciskowej po plastyce brzucha jest jedną z najważniejszych części procedury rekonwalescencji po abdominoplastyce. Wykonana z trwałych, wysokiej jakości rozciągliwych tkanin, pooperacyjna odzież uciskowa pomaga wspierać tkanki, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Dlaczego ważne jest noszenie odzieży uciskowej po plastyce brzucha?


Odzież uciskowa może poprawić wyniki operacji, przyspieszyć gojenie i pomóc w osiągnięciu pożądanych rezultatów. Odzież uciskowa pomaga w gojeniu się skóry i mięśni, wspomagając układ limfatyczny w zmniejszaniu obrzęku pooperacyjnego. Delikatnie zachęcają również tkankę do przylegania do ściany brzucha i są niezbędne do uzyskania dobrych rezultatów, ponieważ utrzymują wszystko na swoim miejscu. Pomagają również zmniejszyć obrzęk (obrzęk), który pojawia się po operacji. Większość obrzęków powinna ustąpić w ciągu trzech do sześciu miesięcy, dlatego odzież jest niezbędna przez pierwszy miesiąc po zabiegu.

Jaka jest różnica między odzieżą uciskową a pasem brzusznym?

To trudne pytanie. Niektórzy chirurdzy używają tych produktów zamiennie, ale nie są one dokładnie tym samym. Oba są produktami pooperacyjnymi, które wywierają delikatny nacisk, aby przyspieszyć gojenie i zmniejszyć obrzęk.

Pas po abdominoplastyce zwykle wykonany jest z rozciągliwego, elastycznego materiału z zapięciem na rzep. Koncepcja jest podobna do bandaża, który można znaleźć w apteczce pierwszej pomocy.

Odzież uciskowa zamiast rzepów ma zazwyczaj haftki lub zamki błyskawiczne do zapinania. Zakrywa również większą część ciała niż pasu uciskowy. Taka odzież przydatna jest dla pacjentów, którzy przeszli wiele zabiegów modelowania sylwetki w obszarach takich jak brzuch, biodra i uda.

Możesz zostać poproszony o noszenie obu typów na różnych etapach powrotu do zdrowia. Oczywiście może się to różnić w zależności od tego, jakie zabiegi miałeś i instrukcji chirurga dotyczących opieki pooperacyjnej. Niektórzy chirurdzy wolą używać tylko jednego lub drugiego produktu.

 

[product id="1898, 1551, 2840, 1548, 2674, 1552, 1549, 1657, 1660"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl