Haluksy - palący problem
Haluksy - palący problem

Haluksy pod lupą. Co warto o nich wiedzieć?

Haluksy przydarzają się jednej osobie na dziesięć. Jest to więc dosyć powszechne schorzenie. Haluks Valgus to deformacja podstawy palucha, która rozrasta się w ponad normalny sposób, powodując boczną deformację przodu stopy z często towarzyszącym stanem zapalnym tej okolicy. Schorzeniu bardzo często towarzyszy ból oraz trudności w poruszaniu się.

 

Co przyczynia się do powstawania haluksów?

Kobiety dużo częściej mają problemy z haluksami niż mężczyźni. Przyczyną tego zjawiska jest niestety noszenie nieadekwatnego obuwia. W rzeczywistości, noszenie butów na wysokich obcasach powoduje przesuniecie się ciężaru ciała na przód stopy, co w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju haluksów. Ponadto, buty, ze względów estetycznych często mają zwężone czubki, które wywierają nacisk na palce, ściskają je do środka oraz uniemożliwiając równe ułożenie palców w bucie. Palce mogą stopniowo zacząć nachodzić na siebie, zmieniając wygląd stopy.

Dodatkowo im bardziej paluch jest dłuższy od drugiego palca, ryzyko powstania haluksa jest większe.

Do zwiększonego ryzyka powstawania haluksów należy dodać nadwagę, ponieważ palce mają większy ciężar do udźwignięcia podczas codziennej aktywności.

 

Sposoby zapobiegania i leczenia haluksów

  • noszenie aparatów korekcyjnych, które powodują prostowanie palucha;
  • używanie środków przeciwbólowych;
  • masowanie stóp za pomocą specjalnych masażerów;
  • noszenie odpowiedniego obuwia profilaktycznego na płaskiej podeszwie, z miękką wkładką ortopedyczną;
  • noszenie specjalnych plastrów ochronnych  na haluksy i odpowiednich osłon z materiału, silikonu lub innych tworzyw zapobiegających otarciom skóry, tworzeniu się zrogowaceń oraz zmniejszających ból w okolicy haluksa;

Zmiana obuwia na bardziej praktyczne

Buty na wysokim obcasie, w dodatku zbyt wąskie, powodują częstsze występowanie haluksów u kobiet. Nawet niski obcas może wywołać ryzyko deformacji u osób podatnych na to schorzenie. W sklepach obuwniczych dosyć trudno jest znaleźć odpowiednie obuwie na płaskiej podeszwie. Dobrze jest wykorzystać okres letni, aby dać wypocząć stopom, nosząc płaskie sandały i klapki, w domu starać się nosić wygodne kapcie, a jeśli jest to możliwe, najczęściej chodzić na boso lub w skarpetkach.

Niektóre kobiety są tak bardzo przyzwyczajone do noszenia butów na obcasie, że mają często problem z naturalnym poruszaniem się. Podczas chodzenia (nawet bez obuwia), stopa jest stawiana płasko bez zginania, a w momencie dostawiania drugiej stopy, pierwsza nie podnosi się równocześnie do góry. W chodzie naturalnym, gdy pięta odrywa się od podłoża, druga stopa równocześnie jest dostawiana na ziemi i w całości prostowana. Pracują wszystkie stawy i mięśnie stopy.

Zachęcamy do stosowania się do powyższych porad a z pewnością uda nam powstrzymać rozwój haluksów, a nawet w znacznym stopniu zmniejszyć je. Wiele zależy od tego, w jakim stadium rozwoju jest nasze schorzenie.

 

[product id="1683, 1691, 1839, 1689, 2008, 171"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl