Higiena jamy ustnej: wszystko, co musisz wiedzieć
Higiena jamy ustnej: wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest higiena jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej i zdrowie idą w parze, gdy jedna jest w dobrym stanie, zwykle druga też. Ale być może zastanawiasz się, czym dokładnie jest higiena jamy ustnej? Krótko mówiąc, jest to praktyka utrzymywania jamy ustnej w czystości i wolnej od chorób oraz innych problemów. Istnieje wiele prostych sposobów dbania o higienę jamy ustnej, na przykład:

Szczotkowanie zębów: Zaleca się mycie zębów dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to nie tylko dbanie o higienę jamy ustnej. To także sposób na utrzymanie zdrowia całego ciała.

Musisz myć zęby, aby zapobiec próchnicy i chorobom dziąseł. Odbywa się to poprzez usuwanie płytki nazębnej, przezroczystej warstwy bakterii pokrywającej zęby. Prawidłowe szczotkowanie eliminuje gromadzenie się płytki nazębnej i bakterii, które w przeciwnym razie mogłyby gromadzić się między zębami i na języku. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pomoże również w promowaniu silniejszego układu odpornościowego i zdrowszego stylu życia.

Nicie dentystyczne

Nitkowanie to ważny nawyk higieny jamy ustnej. Czyści i usuwa resztki jedzenia, które utkwiły między zębami, co zmniejsza ilość bakterii i płytki nazębnej w jamie ustnej. Płytka nazębna to lepka warstwa, która gromadzi się na zębach i przyczynia się do powstawania ubytków i chorób dziąseł.

Chociaż wiele osób myje zęby codziennie, nie wszyscy nitkują zęby tak regularnie, jak szczotkują. Według ogólnokrajowego sondażu około 4 na 10 osób nitkuje zęby przynajmniej raz dziennie, a 20 procent w ogóle nie używa nici dentystycznej.

Oczywiście samo nitkowanie nie wystarczy. Ważne jest prawidłowe nitkowanie. Niewłaściwe nitkowanie może potencjalnie uszkodzić zęby i dziąsła.

Szczoteczki międzyzębowe

Działają podobnie jak nici dentystyczne, z wyjątkiem tego, że są równie skuteczne, jeśli nie bardziej skuteczne. Szczoteczki międzyzębowe pomagają zapobiegać chorobom dziąseł, usuwając resztki jedzenia i płytkę nazębną spomiędzy zębów. Mają małe główki z włosiem przeznaczone do czyszczenia między zębami i są dostępne w różnych szerokościach, aby dopasować je do wielkości szczelin.

Delikatnymi ruchami do przodu i do tyłu oczyść całą przestrzeń międzyzębową. Pasek międzyzębowy powinien wsuwać się z lekkim oporem i wygodnie pasować. Nie powinieneś naciskać!

Irygator dentystyczny

 

Irygator czyści zęby w miejscach, które mogą być trudno dostępne przy regularnej higienie jamy ustnej za pomocą szczoteczek do zębów lub nici dentystycznych. Pulsujący strumień wody lub płynu do płukania jamy ustnej skutecznie eliminuje płytkę nazębną i cząsteczki jedzenia spomiędzy zębów, wzdłuż linii dziąseł i wokół sprzętu dentystycznego.

Pulsujące działanie stymuluje krążenie krwi w dziąsłach, promując zdrowszą tkankę dziąseł. Wypłukując niebezpieczne bakterie i zmniejszając odkładanie się płytki nazębnej, chroni przed próchnicą, zapaleniem dziąseł i drobnoustrojami jamy ustnej.

Irygator oferuje delikatną i wygodną alternatywę dla tradycyjnego czyszczenia nicią dentystyczną. Opcje zmiennego ciśnienia wody umożliwiają użytkownikom spersonalizowanie nawyków czyszczenia, uwzględniając wrażliwe dziąsła lub określone schorzenia jamy ustnej.

Jeśli masz aparat ortodontyczny, implanty lub inne aparaty ortodontyczne, to narzędzie jest szczególnie przydatne. Podczas leczenia ortodontycznego z powodzeniem utrzymuje zęby w lepszym zdrowiu i zmniejsza niebezpieczeństwo odkładania się płytki nazębnej poprzez czyszczenie wokół zamków, drutów i trudno dostępnych miejsc.

Korzystanie z tego urządzenia dentystycznego zapewnia odświeżające i orzeźwiające uczucie w jamie ustnej. Pomaga wyeliminować bakterie powodujące nieświeży oddech i pozostawia czyste, świeże uczucie, zwiększając pewność siebie przez cały dzień.

Włączenie tego narzędzia dentystycznego do codziennej rutyny jest szybkie i łatwe. Oszczędza czas w porównaniu z tradycyjnym czyszczeniem zębów i nitkowaniem, dzięki czemu jest wygodną opcją dla zapracowanych osób poszukujących skutecznej pielęgnacji jamy ustnej.

Jak ważna jest higiena jamy ustnej?

Zapominanie o dbaniu o zęby i dziąsła może prowadzić do różnego rodzaju problemów. Często problemy te wynikają z niewystarczającej wiedzy na temat właściwych praktyk higienicznych. Próchnica zębów jest najczęstszą globalną chorobą, która często wynika z pozostałego jedzenia w zębach, które nie są odpowiednio szczotkowane. Inne problemy, takie jak choroby dziąseł, utrata zębów i ubytki, również wynikają z nieznajomości podstaw higieny jamy ustnej.

Chociaż nie ma jednego rozwiązania zapewniającego lepszą higienę jamy ustnej; zaleca się, aby osoby zwracały szczególną uwagę na to, jak ich nawyki mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej. Wybór zdrowszych opcji może nie tylko poprawić nastrój i ogólny stan zdrowia, ale także zdrowie zębów.

Najważniejsze wskazówki dotyczące lepszej higieny jamy ustnej

Odżywiaj się zdrowo: Może się to wydawać proste, ale zła dieta może w dużym stopniu przyczyniać się do problemów z zębami, a spożywanie dobrze zbilansowanej diety działa jako forma zapobiegania powszechnym problemom z zębami. Cukier, na przykład, jest powszechnie kojarzony z ubytkami w zębach i może być szczególnie szkodliwy dla zębów.

Ustal rutynową pielęgnację zębów: dla większości osób będzie to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie. Spójność jest kluczem do rutyny, a jej codzienne wykonywanie zapewni najlepsze wyniki w miarę upływu czasu.

Unikaj palenia: Palenie może przebarwić i uszkodzić zęby, powodując niezdrowy wygląd i zwiększone ryzyko niektórych infekcji zębów.

Regularne wizyty kontrolne u dentysty: Regularne wizyty u dentysty są kluczem do poznania obszarów, w których można poprawić higienę jamy ustnej. 

Znaczenie

Wiele zagrożeń dla zdrowia może wynikać z ignorowania znaczenia skutecznej higieny jamy ustnej. Choroby dziąseł, próchnica i inne są wynikiem ignorowania prostych faktów i utrzymywania złych nawyków. Poświęć trochę czasu na przeanalizowanie swoich obecnych nawyków i zobacz, czy któreś z nich nie szkodzą zdrowiu jamy ustnej. Po czym będziesz wiedzieć z całą pewnością, co jest zarówno dobre, jak i złe dla zdrowia jamy ustnej.

Jak leczenie może mi pomóc?

Najlepsze rozwiązanie problemu z higieną jamy ustnej zwykle nie jest takie samo dla wszystkich, chociaż zmiany stylu życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemu, u niektórych szkody już się dokonały. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania ma kluczowe znaczenie dla czerpania korzyści z higieny jamy ustnej. Oto kilka sposobów, jakie leczenie może pomóc:

Stomatologia odtwórcza: jest przeznaczona dla osób z ukruszonymi lub brakującymi zębami, które potrzebują procedury przywracania normalnego uśmiechu.

Wypełnienia: po usunięciu ubytku wypełnienie może być idealnym rozwiązaniem. 

Leczenie kanałowe: Kanał korzeniowy to doskonały sposób na zapobieganie próchnicy zęba. Po wykryciu infekcji otwiera się kanał korzeniowy w celu jego oczyszczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji na inne obszary jamy ustnej.

Protezy: są idealne, gdy brakuje łuku lub większego rzędu zębów i działają jak ząb lub zestaw zębów. Protezy są często łatwe do usunięcia, a protezy wsparte na implantach są często mocniejsze i bardziej niezawodne niż protezy mocowane na klej.

Mosty dentystyczne: most dentystyczny jest dobrym rozwiązaniem dla osób z brakiem więcej niż jednego zęba w łuku. Mosty są często mocowane do koron zębowych zakładanych na sąsiednie zęby lub do koron nakładanych na implanty. Często są również stałe, co oznacza, że nie trzeba ich wyjmować.

Implanty dentystyczne: Implanty są umieszczane w szczęce, gdzie zastępują korzeń brakującego zęba 

 

 

[product id="2781, 2819, 3029"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl