Czym jest pulsoksymetria i jakie ma znaczenie dla COVID-19?
Czym jest pulsoksymetria i jakie ma znaczenie dla COVID-19?

Czym jest pulsoksymetria i jakie ma znaczenie dla COVID-19?

Pulsoksymetria to bezbolesne, bezinwazyjne badanie mające na celu zbadanie poziomu saturacji (nasycenia) krwi tlenem w celu przeciwdziałania niewydolności oddechowej. W szybki sposób można zmierzyć zmiany w transporcie tlenu do tkanek ciała.

Pulsoksymetr medyczny to niewielkie urządzenie w kształcie klipsu (spinacza), które najczęściej można nałożyć na palec, ale są urządzenia nakładane na koniuszek ucha albo stopę (najczęściej u niemowląt).

Urządzenie wysyła strumień czerwonego światła (albo podczerwieni), który przechodzi przez koniuszek palca. Poziom tlenu, albo nasycenia (SpO2), jest określany poprzez ilość światła pochłanianego przez koniuszek palca.

Wielu pacjentów cierpiących na COVID-19 wykazuje niskie poziomy tlenu nawet gdy czują się dobrze. Niskie poziomy tlenu mogą być wczesnym znakiem, że będzie konieczna interwencja medyczna. Pulsoksymetria jest metodą pomiaru procentu hemoglobiny transportującej tlen. Przez wielu uważana za kluczową oznakę, tak jak ciśnienie krwi. 

Jakie są normalne poziomy i kiedy powinniśmy się niepokoić?

Normalny poziom SpO2 to zazwyczaj nie mniej niż 95%. Niektórzy pacjenci z przewlekłą chorobą płuc albo cierpiący na bezdech senny mogą mieć normalne poziomy około 90%.

Należy skonsultować się z lekarzem jeśli odczyt SpO2 będzie poniżej normalnego poziomu albo zgodnie z protokołem danej placówki jeśli pacjent jest rezydentem zakładu opieki długoterminowej albo był uprzednio oceniany przez lekarza ze względu na powiązane z COVID-19 obawy. Może być konieczne zapewnienie tlenu albo inne zabiegi.

Pozostałe osoby powinny skontaktować się z lekarzem jeśli występują problemy z oddychaniem bądź poziom wykrytego SpO2 jest niższy niż 95%.

Amerykańska agencja "Centra Kontroli i Prewencji Chorób” (CDC) definiuje poważny przypadek COVID-19 u ludzi, u których częstotliwość oddechu wynosi ponad 30 na minutę, SpO2 wynosi poniżej <94% na poziomie morza (lub u niektórych pacjentów, zmniejszenie się o ponad 3% od normy).

 

Jak mierzyć poziom tlenu?

Stosować się do instrukcji producenta w zakresie czyszczenia i dezynfekcji. Proszę się upewnić, że urządzenie oczyszczono środkiem przeciw wirusom po każdym użyciu. Włączyć pulsoksymetr przyciskiem zasilania (jeśli brak reakcji to sprawdzić baterie). Włożyć palec pacjenta w urządzenie i poczekać aż ukaże się wynik na wyświetlaczu. W dodatku do SpO2 urządzenie może wyświetlać tętno i jego histogram. To może być pomocne ponieważ bardziej wyraźny puls wskazuje na lepszą jakość pomiaru.

Niektóre z czynników, które mogą utrudnić odczyt:

  • Ciemny lakier na paznokciu
  • Zimne palce albo słabe krążenie
  • Drżenie bądź poruszenie
  • Zbyt duży nacisk na próbnik
  • Niskie ciśnienie krwiOpracowano na podstawie:

https://www.healthline.com/health/pulse-oximetry


 Polecane produkty w naszym sklepie medycznym.

[product id="2617, 2636, 2622"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl