Tester trzeźwości

Czym jest tester trzeźwości?

Tester trzeźwości — alkomat — jest urządzeniem, które pozwala określać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Popularność tego urządzenia stale wzrasta, ponieważ ludzie są coraz bardziej świadomi konsekwencji wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu. Z każdym rokiem więcej Polaków decyduje się na zakup alkomatu, chroniąc tym samym siebie i innych.

 

Jak wybrać alkomat?

Rynek oferuje wiele alkomatów różniących się od siebie pod wieloma względami, jednak najważniejsza z nich jest cena. Decydując się zatem na zakup, musimy sprecyzować swoje oczekiwania. Alkomat może być kieszonkowy- dla użytku osoby prywatnej. Przydatny będzie szczególnie po imprezach, żeby sprawdzić zawartość promili. Dobrą opcją jest też alkomat podręczny, dla osób, które pracują w terenie i większość czasu spędzają za kierownicą, lub dla tych, którzy zarządzają firmą i chcą sprawdzać swoich pracowników.

Kupując alkomat, należy sprawdzić, czy ma on opcję kalibracji. Kalibracja odpowiada za dokładność pomiaru. Jej częstotliwość zależy m.in. typu i użytkowania urządzenia.

Nie poleca się kupować testerów trzeźwości używanych, nie mamy gwarancji ich trwałości i koniecznie trzeba je poddać kalibracji w serwisie, zatem dochodzą dodatkowe koszty.

 

Dokładność alkomatów

Im lepszy alkomat, tym mniejszy błąd pomiarowy. Dodatkowo tylko urządzenia poddanie kalibracji gwarantują dokładny pomiar.

 

Najczęściej popełniane błędy pomiarowe

Zaliczamy do nich:

  • robienie pomiarów od razu po spożyciu alkoholu, kiedy zawartość płynu we krwi jest mniejsza niż w wydychanym powietrzu
  • stosowanie tego samego ustnika

 

Przed czym może uchronić alkomat?

Alkomat chroni głównie kierowców. Dzięki temu prostemu urządzeniu wiemy, kiedy nasze prawo jazdy musi spokojnie poleżeć na półce.  Jazda pod wpływem alkoholu grozi utratą prawa jazdy, procesem sądowym, uszczerbkiem na zdrowiu własnym i innych, bądź śmiercią. Sprawdzając poziom promili we krwi, przyczyniamy się do bezpieczeństwa na polskich drogach.

 

Jak wykonać pomiar alkomatem, żeby był wiarygodny ?

Żeby pomiar był dokładny, należy odczekać 20-30 minut od spożycia napojów alkoholowych.

 

Czynniki wpływające na błędny wynik pomiaru

  • poziom baterii, gdy bateria jest bliska rozładowaniu wynik nie będzie prawdziwy
  • czkawka, chrząkanie itp. (powodują uwalnianie gazów z żołądka)
  • pomiary dokonywane w niewielkim odstępie czasu- sensor alkomatu może ulec przegrzaniu i podawać złe wyniki

 

Podsumowanie

Inwestycja w alkomat to dobrze wydane pieniądze. To jednorazowy wydatek, który pomoże nam zadbać o siebie i innych. To idealny pomysł na prezent dla najbliższych. Jeśli kupimy sprawdzony sprzęt i zapoznamy się z jego instrukcją obsługi oraz weźmiemy pod uwagę wyżej wymienione porady mamy gwarancję dobrego pomiaru i zaoszczędzenia nerwów po spożyciu alkoholu. Każdy kierowca powinien zadbać, by w jego schowku znalazło się takie urządzenie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl