Promieniowanie UV

Jak chronić skórę naszego dziecka?

To, jak ważną rolę odgrywa ochrona skóry naszego maleństwa przed promieniami UV, wie każdy. Choć wiele problemów zdrowotnych wywołanych ekspozycją na słońce pojawia się w wieku dorosłym, to ochrona skóry dziecka stanowi element nadrzędny, mający wpływ na zabezpieczenie tej delikatnej powłoki ciała przed uszkodzeniami. Dziecko jest trzy razy mocniej narażone na działanie promieni UV, niż człowiek dorosły. Wystarczy zaledwie kilka minut na słońcu, by doszło u naszego maleństwa do poparzenia.

 

Czym dokładnie jest UV?

Jest to oznaczenie ultrafioletu, a więc promieniowania, jakie działa na ciało podczas opalania. Jeśli skóra naszego dziecka będzie przebywać zbyt długo na słońcu, a dodatkowo nie będzie zabezpieczona filtrem przeciwsłonecznym, może dojść do bardzo bolesnych oparzeń. Zbyt duża ekspozycja ciała na słońce, w przyszłości może objawić się pojawieniem czerniaka, a więc raka skóry.

Narodowy Serwis Pogody opracował specjalny indeks UV, biorąc pod uwagę położenie słońca, ruchów chmur, ozonu, jak również i wysokości. Na tej podstawie wyróżnia się :

  • Indeks zero- niskie ryzyko oparzenia słonecznego i wpływu promieni na ciało
  • Indeks 10 i więcej- wysokie ryzyko oparzeń i wpływu promieni na ciało

 

Czym jest SPF?

SPF jest to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, stosowany przy produkcji kosmetyków. Ma on za zadane oznaczyć stopień ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Wskaźnik mieści się w przedziale od 2-50. Oznacza on stosunek ilości promieni UV, który powoduje oparzenie skóry podczas opalania się z filtrem przeciwsłonecznym, do ilości promieni, jakie opalanie wywołuje bez zastosowania filtra przeciwsłonecznego.

W przypadku małych dzieci ochrona przed słońcem powinna dla nas rodziców stanowić element priorytetowy. Skóra niemowlaka i małego dziecka nie poci się wystarczająco i nie ma odpowiedniej ilości melaniny. To z kolei wpływa na ryzyko wystąpienia udaru słonecznego, jak również i poparzenia skóry.

 

Chcąc zapewnić naszemu dziecku maksimum bezpieczeństwa, powinniśmy:

  • Przebywać z dzieckiem w miejscach zacienionych
  • Zapewniać im odpowiednią ochronę głowy
  • Chronić oczy poprzez zastosowanie okularów przeciwsłonecznych
  • Ubierać im luźne, lekkie ubrania, ale przykrywające ciałko

Jeszcze nie tak dawno, gdy ilość kosmetyków na rynku była ograniczona, filtry przeciwsłoneczne można było wykorzystywać u dzieci powyżej szóstego miesiąca życia. Od roku 1999, pojawiają się na rynku preparaty, które możemy zastosować u mniejszych dzieci, ale tylko przy uwzględnieniu małych obszarów ciała. Wyjście z malutkim dzieckiem na słońce jest po prostu niewskazane. Idąc na spacer, powinniśmy jedynie zastosować filtry na rączkach, jak również i na twarzy dziecka. Pozostałe części ciała, powinny być pokryte delikatną, luźną odzieżą. Co więcej, należy zdać sobie sprawę z tego, iż nawet przebywanie w zacienionym miejscu, nie jest ochroną przed słońcem. Promienie odbijają się od piasku, betonu, a nawet śniegu. Powinniśmy, więc zawsze wychodząc z dzieckiem na zewnątrz, zadbać o prawidłową pielęgnację skóry.

 

Największe natężenie słoneczne występuje pomiędzy godziną 10.00-16.00 każdego dnia. Mając małe dziecko, powinniśmy unikać wyjścia na słońce w tych godzinach, bądź zminimalizować czas przebywania na świeżym powietrzu.

 

Rak skóry

Rak skóry jest chorobą, w której komórki nowotworowe znajdują się w zewnętrznej warstwie powłoki ciała, czyli w skórze. Jeśli zostaje wykryty wcześnie, w 95% przypadków jest uleczalny. Najczęściej pojawiającą się odmianą raka jest czerniak, który w przypadku wystąpienia, powoduje około 79% zgonów.

 

Ryzyko raka skóry najczęściej występuje u:

  • Osób z jasną karnacją
  • Osób, u których w rodzinie pojawiła się ta choroba
  • Osób, wystawiających ciało na częstą ekspozycję światła
  • Osób, które w dzieciństwie przeszły oparzenie słoneczne
  • U osób, które mają piegi

 

Wychodząc na słońce, podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie ciała. W tym celu stosujemy konkretne filtry przeciwsłoneczne. Rozprowadzamy je równomiernie na całym ciele, dokładnie wmasowując je w ciało. W przypadku dzieci, w sklepach dostępne są specjalne filtry, przeznaczone dla odpowiedniego wieku. Filtry stosujemy przed wyjściem na zewnątrz, po kąpieli w wodzie, po wytarciu dziecka ręcznikiem, w czasie nadmiernego pocenia.

 

12 porad, jak chronić skórę przed słońcem

  • Odpowiedni ubiór

Pamiętamy o odpowiednim ubiorze, kiedy tylko wychodzimy na zewnątrz. Okrycie głowy, okulary na oczy, stosowne, luźne ubrania, najlepiej przykrywające całe ciało.

 

  • Poznanie wskaźnika SPF

Zanim kupimy odpowiedni filtr ze wskaźnikiem SPF, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, jaki mamy rodzaj skóry i jaka ochrona będzie najlepsza.

 

  • Stosowanie kremów

Stosowanie kremu powinno być wykonywane cały rok. Krem z filtrem jest doskonałą ochroną, niezależnie, czy na zewnątrz jest słonecznie, pochmurno, czy mgliście.

 

  • Maksymalna ochrona

Wszystkie części ciała, które najbardziej narażone są na ekspozycję słońca, w pełni muszą zostać zabezpieczone. Nawet kilka minut na słońcu, może doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji.

 

  • Jeszcze więcej ochrony

Ochrony nigdy dość. Stosujemy filtry przez cały dzień. Wychodząc z basenu, czy jeziora, wycierając się ręcznikiem, pocąc się. Filtry powinniśmy, co jakiś czas wciąż nakładać ponownie.

 

  • Ochrona ust

Tak, jak o skórę, tak również powinniśmy dbać o usta. Są one bardzo narażone na promienie słoneczne, a więc dobrze jest posiadać specjalny balsam do ust z filtrem UV.

 

  • Wizyta u lekarza

Jeśli osoba przebywająca na słońcu przyjmuje leki, podstawą jest konsultacja z lekarzem. Niektóre farmaceutyki uczulają na słońce. Należy więc wcześniej w tej kwestii zebrać stosowne wiadomości.

 

  • Okulary przeciwsłoneczne podstawą

Należy chronić przed słońcem oczy. Okulary słoneczne w dni, kiedy jest słońce na niebie, stanowią element priorytetowy.

 

  • Przebywanie w cieniu

Jeśli wychodzimy na zewnątrz, w godzinach od 10-16 powinniśmy przebywać w cieniu. Odpowiedni parasol, miejsce pod drzewem. W każdym jednak przypadku stosujemy filtr UV, gdyż promienie odbijają się i tak mają wpływ na nasze ciało.

 

  • Krem przez cały rok

Kremu używamy przez cały rok. Nie tylko latem promienie słoneczne mogą skórze zaszkodzić. Krem jest obowiązkowy o każdej porze roku.

 

  • Uwaga na odbicie

Promienie słoneczne odbijają się od piasku, wody, śniegu i betonu. Nawet jeśli przebywa się w cieniu, mają one na nas wpływ. Należy więc stosować pełną ochronę.

 

  • Nawilżenie

Skóra musi być odpowiednio nawilżana. Warto w tym celu stosować balsamy z witaminą E i aloesem, które uzupełniają utraconą wilgoć i regenerują ciało po ekspozycji na światło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl