Cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu 

Cholesterol to rodzaj tłuszczu, który stanowi podstawowy składnik pokarmowy. Organiczny związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Działa stabilizująco na komórki, decyduje o wielu jej właściwościach, jest prekursorem steroidów, takich jak: kwasy żółciowe i hormony steroidowe. Odpowiednia ilość cholesterolu jest więc niezbędna, aby nasz organizm funkcjonował tak, jak powinien.

 

Co jednak w chwili, gdy osiąga on już niezdrowe poziomy? Co z sytuacją, gdy rośnie, a my nie wiemy, jak nad tym zapanować?

 

Nadmiar cholesterolu powstaje pod wpływem złej diety, niewłaściwego stylu życia, bądź też dziedziczenia. Jedząc zbyt dużą ilość potraw, w których znajduje się tłuszcz, a do tego prowadząc siedzący tryb życia, jesteśmy potencjalnymi osobami, u których cholesterol osiągnie poziom, mogący zagrozić naszemu zdrowiu i życiu. Ryzyko stwardnienia tętnic, miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, czy udar. To tylko jedne z chorób, jakie może wywołać w naszym organizmie wysoki poziom cholesterolu.

 

Objawy

Wysoki poziom cholesterolu nie powoduje objawów, które mogłyby świadczyć o wystąpieniu tego problemu. Zazwyczaj chory dowiaduje się o tym, wykonując badanie krwi. Mając problem z otyłością, z brakiem ruchu i tym samym z małą aktywnością, wiedząc, jak wygląda nasza dieta, warto na pewno raz na jakiś czas poddać się badaniu, aby wykluczyć lub ewentualnie rozpocząć działania, które uchronią nas przed skutkami tej niebezpiecznej dla zdrowia i życia choroby.

 

Leczenie

Czy można poradzić sobie z obniżeniem poziomu cholesterolu? Oczywiście!

Powodem leczenia jest obniżenie LDL - "złego cholesterolu" i podwyższenie HDL-"dobrego cholesterolu".

 

Co robimy?

  • Zmiana trybu życia- więcej ruchu, pełnowartościowa dieta, rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu.
  • Zażywanie leków- stosowanie jednego lub więcej leków, które mają za zadanie obniżyć cholesterol.

 

Będąc pod opieką lekarza, ten decyduje, jakie rozwiązanie okaże się być dla nas najlepsze. Inne kroki podejmuje się, jeśli chodzi o chorobę pierwotną, inne, jeśli to choroba wtórna. W przypadku profilaktyki pierwotnej stosuje się takie rozwiązania, które wyeliminują pojawienie się choroby wieńcowej, cukrzycy, czy udaru mózgu. Leczenie wtórne ma za zadanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się dalszych powikłań, które choroba już jak dotąd wywołała. Ryzyko w każdym przypadku jest inne, dlatego też trzeba indywidualnie podejść do danego pacjenta, starając się dołożyć wszelkich starań, aby zmiana trybu życia lub połączenie zmiany i leków, mogło przynieść zamierzone efekty.

 

Skutki choroby

Nieleczony wysoki poziom cholesterolu może przyczynić się do wystąpienia choroby wieńcowej (CAD), udaru mózgu, cukrzycy, miażdżycy i innych chorób związanych z prawidłową pracą serca. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl