Automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego jest urządzeniem, przydatnym w każdym domu. Korzystają z niego seniorzy, ich dzieci oraz wnuki, a regularne kontrole pozwalają ustrzec się przed niebezpiecznymi komplikacjami i razie potrzeby, zareagować na czas. Jaki typ ciśnieniomierza znakomicie sprawdzi się w wieloosobowej rodzinie? Podpowiadamy!
Zdaj się na nową, zaawansowaną technologię
Certyfikowane aparaty do pomiaru ciśnienia to atestowane urządzenia, spełniające wszelkie normy. Producenci wciąż zaskakują, opracowując coraz lepsze, wielofunkcyjne ciśnieniomierze. Większość z nich umożliwia wykonanie pomiaru za pomocą jednego przycisku, a oprócz wyniku, zapewnia wykrycie arytmii, nadciśnienia i innych nieprawidłowości. Nawet najprostsze modele posiadają wbudowaną pamięć, dzięki której nie trzeba zapisywać uzyskanych wyników w notesie. Ostatnie pomiary można w łatwy sposób porównać, na bieżąco monitorując sytuację. Chyba nie trzeba wspominać o tym, że nowoczesne ciśnieniomierze pracują cicho, mierzą szybko i są bardzo intuicyjne w obsłudze. To sprawia, że mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku. Dodatkowe funkcje, do których zaliczamy na przykład głosowe informowanie o wyniku pomiaru, to duże ułatwienia dla osób starszych, mających problemy ze wzrokiem.
Model z mankietem na ramię, najlepszy wybór
Niezawodny ciśnieniomierz naramienny jest najchętniej kupowanym typem aparatu do przeprowadzania samokontroli ciśnienia krwi. Powód? To profesjonalny sprzęt, wyposażony w miękki mankiet o regulowanej szerokości. Uznaje się, że modele zakładane na ramię są lepsze od tych nadgarstkowych, gdyż pomiaru dokonuje się bliżej serca. Żeby jednak wynik był precyzyjny, należy przestrzegać kilku zasad:
-
przed dokonaniem pomiaru głęboko oddychamy i relaksujemy się,
-
5 minut przed pomiarem nie jemy ani nie pijemy,
-
mankiet zakładamy na gołe ramię lewej ręki,
-
pomiar wykonujemy zaraz po prawidłowym założeniu mankietu,
-
podczas pracy ciśnieniomierza nie ruszamy się i nie rozmawiamy.
Zakłada się, że najdokładniejszy wynik uzyskujemy wówczas, gdy urządzenie nie chodzi ciągle. Między kolejnymi pomiarami należy więc chwilę odczekać, pozwalając ciśnieniomierzowi odpocząć. Na uwagę zasługuje fakt, że codzienna kontrola ciśnienia tętniczego krwi jest bardzo ważna także u osób zdrowych. Poświęćmy więc kilka minut dziennie i korzystajmy z aparatu naramiennego, zachęcając do tego wszystkich członków rodziny.