Zabieg inhalacyjny dla każdego. Co daje i jak go przeprowadzić w domu?
Zabieg inhalacyjny dla każdego. Co daje i jak go przeprowadzić w domu?

Inhalacja a nebulizacja dróg oddechowych, podstawowe różnice

Zanim wyjaśnimy, jak używać aparatu do nebulizacji oraz jakich efektów można się spodziewać po zabiegu, skupmy się na rozróżnieniu dwóch pojęć, błędnie stosowanych wymiennie:

  • Inhalator – urządzenie, służące do leczenia i profilaktyki górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Wyróżniamy m.in. inhalatory ultradźwiękowe, tłokowe, ciśnieniowe, proszkowe i sprężarkowe.

  • Nebulizator – końcówka inhalatora, która pasuje do większości inhalatorów, np. sprężarkowych. Rozbija ona płyn na niewielkie drobinki, tworząc tak zwaną zimną mgiełkę. Cząsteczki podawanej substancji w postaci mgiełki przenikają głęboko do dróg oddechowych.

Dlaczego tak ważne jest, żeby znać różnicę? Ponieważ inhalację można wykonać nawet bez inhalatora: korzystając z miski z gorącą wodą, do której wkrapiamy olejek eteryczny. Z kolei nebulizacja jest bardziej skomplikowanym zabiegiem. Wymaga nałożenia maseczki, połączonej długim przewodem z inhalatorem i głębokiego oddychania przez nos albo usta. Urządzenie pracuje, wytwarzając prozdrowotny aerozol. Jednorazowa kuracja trwa około 10 minut, podczas których wystarczy wygodnie siedzieć i oddychać.

Efekty nebulizacji i zalecenia do jej przeprowadzania

Zabieg nebulizacji pozwala wyleczyć lub zmniejszyć objawy wielu schorzeń, dotykających górne i dolne drogi oddechowe. Zaczynając od zwykłych infekcji: kataru i przeziębienia, przez zapalenie oskrzeli, tchawicy i krtani, aż po astmę i mukowiscydozę z objawami płucnymi. Nie trzeba jednak chorować, żeby korzystać z zalet nebulizatora. Zabieg często wykonuje się profilaktycznie u dorosłych i dzieci. Decydują się na to np. osoby mieszkające w dużych miastach, zanieczyszczonych smogiem oraz ci, których odporność jest obniżona, np. kobiety w ciąży.

Na efekty nie trzeba długo czekać, niemal od razu oddychanie jest ułatwione, a katar upłynniony. Nawilżone i udrożnione drogi oddechowe pozwalają poczuć ulgę. Ból zostaje złagodzony, a zalegająca wydzielina rozrzedzona, przez co łatwiej jest ją usunąć. Po zabiegu nebulizacji, nawilżony nabłonek znacznie szybciej się regeneruje. W naszym sklepie MegaMedic są dostępne dobre inhalatory dla dzieci i dorosłych, sprzedawane w gotowych zestawach. Znajdziesz u nas również osobne części, jak pojemniki na lek czy maseczki, potrzebne do wykonania zabiegu nebulizacji.


[product id="3014, 1819, 2666"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl