Wybieramy inhalator dla dziecka. Na co musimy zwrócić uwagę?

Przy zakupie inhalatora do nebulizacji, który ma być używany przez nasze dziecko, konieczne jest skrupulatne przeanalizowanie wybranych parametrów. Jeśli urządzenie nie spełni określonych wymagań, należy szukać dalej. Nawet, gdy cena nebulizatora będzie zachęcająca, a jego wygląd atrakcyjny dla malucha. Dowiedz się, jakie parametry mają znaczenie przy zakupie inhalatora.

Pięć ważnych kwestii. Nie należy ich lekceważyć

Inhalator dla dzieci nie może być kupiony bez dokładnego zapoznania się z jego parametrami. Wybrany nierozważnie, przysporzy więcej szkód niż pożytku, a przecież nie o to chodzi. Oto pięć kwestii, których nie wolno pominąć rodzicom, wybierającym nebulizator dla swojego dziecka.

  • Wielkość wytwarzanych cząsteczek

  • Poziom głośności

  • Regulacja intensywności pracy

  • Czas pracy

  • Wygląd urządzenia

Pierwszy parametr, czyli wielkość cząsteczek, różni się zależnie od urządzenia. Mniejsze cząsteczki docierają głębiej, doprowadzając lek dokładnie tam, gdzie trzeba. Skuteczna inhalacja jest możliwa do przeprowadzenia, kiedy dysponujemy nebulizatorem, wytwarzającym cząsteczki od 1-5 mikronów. Wówczas mgiełka będzie wchłaniana zarówno w tchawicy, jak i oskrzelach, oskrzelikach oraz pęcherzykach płucnych.

Głośność także jest bardzo istotna, gdyż małe dzieci boją się nieznanego urządzenia, wytwarzającego nieprzyjemne, niepokojące dźwięki. Warto szukać urządzeń, które wytwarzają dźwięk o maksymalnie 60 dBA, a najlepiej 50 dBA. Cicha praca nebulizatora pozwoli wykonywać inne czynności podczas inhalacji, takie jak oglądanie bajek albo odrabianie lekcji.

Poszczególne inhalatory cechują się różną intensywnością pracy. Mogąc regulować moc strumienia (czyli prędkość przepływu), łatwiej jest dopasować działanie nebulizatora w taki sposób, żeby dziecko podczas zabiegu inhalacji czuło się komfortowo. Niektóre maluchy dobrze radzą sobie z intensywnie uwalnianą mgiełką, inne wolą delikatną, choć dłuższą nebulizację.

Jeśli mowa o czasie pracy, polecamy urządzenia, których praca ciągła wynosi minimum 15 minut. Trzeba zwracać uwagę na to, ile czasu nebulizator potrzebuje na tak zwany „odpoczynek”. Niektóre modele działają 20 minut, po czym wymagają ich wyłączenia na drugie tyle. Gdy posiadamy dwójkę dzieci, przydatny może okazać się inhalator o zwiększonej wydajności i wydłużonym czasie pracy, niewymagającym robienia przerw.

Atrakcyjny wygląd nebulizatora jest istotny z punktu widzenia dziecka. Dużo przyjemniej korzysta się z urządzenia w kształcie uśmiechniętego zwierzaczka, z miękkim ustnikiem, przypominającym smoczek. Miłe skojarzenia z inhalacją ułatwią przeprowadzanie zabiegów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl