Żylaki - jak sobie z nimi radzić?

Żylaki - uporczywy problem większości społeczeństwa

Niewydolność żylna jest przewlekłą chorobą układu krążenia, która jest powszechna w krajach uprzemysłowionych. Jest ona związana z dysfunkcją układu żylnego i powoduje nagromadzenie krwi w żyłach kończyn dolnych. Ta sytuacja jest spowodowana utratą elastyczności i drożności w żyłach oraz niewłaściwym funkcjonowaniem zastawek żylnych, które odpowiedzialne są za przepływ krwi w kierunku serca i zapobiegają jej cofaniu się.

Niewydolność żylna może zostać zaostrzona przez wiele czynników, takich jak długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej, brak aktywności fizycznej, nadwagę, dziedziczność, narażenie na pracę w przegrzanych pomieszczeniach lub długie podróże lotnicze. Choroba może utrzymywać się na tym samym poziomie przez dłuższy okres czasu lub przejść do poważniejszych powikłań.


Jakie są objawy niewydolności żylnej?

Niewydolność żylna przejawia się w reakcjach, które można łatwo zidentyfikować. Objawem, którego nie należy ignorować, jest nawracające uczucie ciężkich nóg, zwłaszcza pod koniec dnia. Inne objawy mogące wskazywać na niewydolność żylną to uczucie dyskomfortu w nogach w postaci drażliwości, mrowienia lub pieczenia, występujące głównie w okresach odpoczynku lub bezczynności. Ból podobny do skurczów może również być odczuwalny oraz pojawienie się obrzęku stóp, kostek lub łydek, zwiększającego się pod wpływem ciepła i łagodniejącego się w pozycji leżącej.

Wreszcie, najczęstszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej jest pojawienie się żylaków na nogach. Żylaki to nieprawidłowo rozszerzenie żył, które powoduje ich deformację. Ta deformacja jest widoczna na skórze i przyjmuje niebieskawy i kręty wygląd sznurka, który można wyczuć dotykiem.

Musimy również zwrócić uwagę, że ciąża (zwłaszcza kolejna i w niewielkim odstępie czasu) jest czynnikiem, który może zaostrzyć problemy z żylakami, a nawet być wyzwalaczem schorzenia dla kobiet, które nigdy wcześniej nie chorowały. Jest to szczególnie nasilone w ostatnim trymestrze ciąży, gdy macica jest najbardziej obszerna i uciska żyłę dolną. Najczęściej jednak żylaki zanikają po porodzie.

Kiedy te znaki ostrzegawcze nie są leczone, niewydolność żylna może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych komplikacji w zależności od osoby.

 

Jakie są główne powikłania niewydolności żylnej?

Niewydolność żylna, gdy nie jest leczona i nie podejmuje się żadnych działań w celu jej poprawy, może mieć wiele powikłań. Z jednej strony musimy odróżnić przewlekłe powikłania, z powodu długotrwałej niewydolności żylnej, oraz ostre powikłania wynikające z szybkiego postępu patologii.
Wśród przewlekłych powikłań niewydolności żylnej wymienić można przede wszystkim spowolnienie krążenia krwi w kończynach dolnych, odpowiedzialne za pojawienie się żylaków.

Niewydolność żylna może również wpływać na ogólny stan skóry i powodować reakcje skórne, takie jak wyprysk, obrzęk i swędzenie. Osoby z niewydolnością żylną mają zranioną barierę naskórkową, która czyni je bardziej wrażliwymi i naraża je na tego typu reakcje.

Kolejnym przewlekłym powikłaniem niewydolności żylnej jest rozwój zaburzeń troficznych skóry i tkanek podskórnych. Skóra może być przebarwiona lub, przeciwnie, bardziej biała i cienka, szczególnie na kostkach.

Powikłanie to może prowadzić do owrzodzenia nogi, która jest ostatnim stadium niewydolności żylnej i może wiązać się z ryzykiem zakażenia lub krwotoku, jeśli nie zostanie w porę leczone. Pojawia się najczęściej po wewnętrznej stronie kostki lub nogi.

 

Ostre powikłania niewydolności żylnej

Niewydolność żylna, w przypadku szybkiego rozwoju i braku odpowiedniego leczenia, może mieć poważne konsekwencje.

W rzeczywistości może prowadzić do zakrzepicy żył powierzchownych, zwanych także powierzchownym zapaleniem żył. Jest to najczęstsze powikłanie wynikające z powodu niedrożności żylaków. Ten rodzaj zakrzepicy powoduje reakcję zapalną przejawiającą się poprzez zaczerwienienie i ból w okolicy żylaka.

Niewydolność żylna może również być przyczyną zakrzepicy żył głębokich (głębokiego zapalenia żył). Rzadziej występujące powikłanie wynika z utworzenia się skrzepu głównej żyły kończyny dolnej. Skrzep może oderwać się i przedostać się w kierunku serca, gdzie może zatkać tętnicę płucną lub spowodować udar.

Wreszcie, niewydolność żylna może spowodować pękanie żylaków. To powikłanie obserwuje się szczególnie u osób starszych. Może wystąpić spontaniczne lub po urazie i spowodować krwotok z krwawieniem lub krwiakiem, jeśli krwawienie pozostanie pod skórą.

Istnieje jednak wiele sposobów radzenia sobie z niewydolnością żylną i zmniejszania objawów, co ostatecznie ogranicza ryzyko powikłań.

 

Jak wyleczyć niewydolność żylną?

Istnieje kilka form leczenia w leczeniu niewydolności żylnej. W wielu przypadkach może być konieczna konsultacja lekarska, szczególnie w przypadku poważnych powikłań.

Możliwe są różne interwencje, takie jak, leczenie wewnątrznaczyniowe lub leczenie chirurgiczne. Tych mniej lub bardziej inwazyjnych procedur można jednak uniknąć jeżeli w porę zaczniemy działać za pomocą prostych i dostępnych metod, które zmniejszają objawy patologii.

 

Zdrowszy styl życia

Pierwszym elementem, nad którym należy popracować jest higiena życia. W przypadku niewydolności żylnej zaleca się regularne uprawianie sportu, które sprzyja usprawnieniu krążenia w żyłach kończyn dolnych, takiego jak chodzenie, jazda na rowerze lub pływanie. Należy jednak unikać zajęć sportowych, takich jak siatkówka, podnoszenie ciężarów, tenis, koszykówka lub jazda konna, ponieważ mają one bardzo silny wpływ na nogi i zwiększają ciśnienie żylne kończyn dolnych. Niewydolność żylną pogarsza siedzący tryb życia i brak aktywności. Osoby pracujące cały dzień siedząc przy biurku lub stale stojące są bardziej narażone na rozwój niewydolności żylnej.

Wskazane jest również unikanie długotrwałego narażenia na działanie ciepła, a zwłaszcza gorących kąpieli, ogrzewania podłogowego, sauny i łaźni parowej. Te uwarunkowania będą miały wpływ na rozszerzenie żył i mogą powodować ból na każdym etapie rozwoju patologii. Ciepło wzmaga objawy powodując stagnację i nadciśnienie krwi doprowadzając do powstawania nowych żylaków.

Noszenie obcisłych spodni oraz siedzenie w pozycji noga na nogę powinno być ograniczone do minimum, aby uniknąć nadmiernej kompresji układu żylnego i spowolnienia krążenia w nogach. 

Konieczne jest również monitorowanie diety w celu uniknięcia nadwagi, czynnika obciążającego niewydolnością żylną oraz ograniczenia lub rzucenia palenia papierosów.

Wreszcie podniesienie nóg pod koniec dnia za pomocą poduszki lub podpórki na nogi poprawia krążenie i łagodzi nieprzyjemne uczucie ciężkich nóg. Dobrze jest utrzymanie nóg w podwyższonej pozycji podczas snu w nocy. Także stosowanie naprzemienne prysznica raz ciepłą raz chłodną wodą oraz regularne masaże od kostki do uda również dadzą dobre efekty, jeżeli stosowane są codziennie.

W przypadku, gdy te środki zaradcze mają niewielki lub żaden wpływ na objawy niewydolności żylnej, należy rozważyć kompresję żył za pomocą specjalnych produktów przeciwżylakowych.

Ubrania uciskowe, a zwłaszcza podkolanówkipończochy i rajstopy, umożliwiają ograniczenie rozszerzania żył i jednocześnie zwiększenie szybkości przepływu krwi. Stanowią one podstawowe leczenie każdej niewydolności żylnej. Wśrod asortymentu mamy propozycje nie tylko unisex, ale także dopasowane do potrzeb kobiet oraz mężczyzn, np. męskie skarpety przeciwżylakowe.

Produkty przeciwzakrzepowe i przeciwdziałające powstawaniu żylaków są szczególnie wskazane, już podczas pojawienia się pierwszych objawów. Jednak należy je dobierać indywidualnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Istnieją różne klasy kompresji, z których każda dostosowana jest do stopnia niewydolności żylnej.

Polecamy Państwu wysokiej jakości produkty o różnych stopniach kompresji, zakwalifikowane do:

 

W przypadku lotów długodystansowych zaleca się stosowanie kompresji. Wysokość, ale także przedłużona pozycja siedząca i ciśnienie w kabinie zwiększają rozszerzenie żył i zwiększają ryzyko niewydolności. Podkolanówki przeciw żylakowe mogą przeciwdziałać temu zjawisku.

Regularnie noszenie odzieży uciskowej jest bardzo skuteczne w łagodzeniu uczucia ciężkich nóg i zapobieganiu obrzękom.

 

Produkty kompresyjne, na które warto zwrócić szczególną uwagę to:

 

Rozwiązania farmaceutyczne

Kiedy zmiany stylu życia i ograniczenia nie wystarczą, można rozważyć leczenie farmakologiczne. Najczęściej leczenie niewydolności żylnej odbywa się za pomocą leków sformułowanych z udziałem diosminy, flawonoidów i / lub antocyjanozydów. Te substancje czynne mogą zwiększać toniczność naczyń krwionośnych, co sprzyja lepszemu powrotowi żylnemu. Mają również działanie przeciwobrzękowe, przywracając uczucie lekkości.

Istnieje wiele suplementów diety, które zmniejszają niewydolność żylną. Składają się one głównie z wyciągów roślin, wśród których możemy wymienić czerwoną winorośl zawierającą aktywny składnik szczególnie wskazany do łagodzenia ciężkich nóg i obrzęków, a także kasztanowca, oczaru wirginijskiego, ginko biloba lub ostrokrzewu .

Można również stosować olejki eteryczne, mieszając je ze zwykłym kremem nawilżającym lub olejem roślinnym, aby następnie zastosować je w masażach, szczególnie na nogach. Głównymi olejkami eterycznymi polecanymi są atlantycki cedr, paczula, rozmaryn i cyprys. Stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami, zmniejszają obrzęk.

Miejscowe stosowanie żeli z efektem chłodzącym jest również dobrym rozwiązaniem, aby złagodzić uczucie ciężkich nóg i odzyskać nieco komfortu. Produkty te zapewniają natychmiastową świeżość dzięki mentolowi, który łagodzi uczucie bólu i zmniejsza obrzęk.

 

O czym należy pamiętać?

Niewydolność żylna jest częstą patologią ze względu na stan układu żylnego, który powoduje gromadzenie się krwi w kończynach dolnych. Objawy są łatwo rozpoznawalne: nawracające uczucie ciężkich nóg, obrzęk łydek lub kostek, pojawienie się żylaków. Nieleczona niewydolność żylna może powodować mniej lub bardziej poważne komplikacje na skórze, ale również w układzie żył głębokich. Kilka rozwiązań umożliwia zaradzenie tej patologii i złagodzenie jej objawów. Tak więc zdrowszy styl życia, noszenie odzieży uciskowej, suplementów diety lub pielęgnacja w postaci świeżych żeli to najprostsze i dostępne metody leczenia niewydolności żylnej.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl