Staw skokowy - jaki stabilizator wybrać?

Stabilizacja stawu skokowego za pomocą ortezy 

Kostka, podobnie jak nadgarstek lub kolano, jest stosunkowo delikatnym stawem i często może ulegać osłabieniu. Staw skokowy ma ogromnie znaczenie, ponieważ umożliwia prawidłowe chodzenie. Daje możliwość zgięcia lub wyprostu stopy, a także ruchów bocznych supinacji i pronacji lub odwodzenia i przywodzenia. Dlatego nie należy zaniedbywać nawet najmniejszych urazów, które nieleczone, mogą spowodować z biegiem czasu zwyrodnienia. Tymczasowe unieruchomienie i ustabilizowanie kostki jest więc konieczne, aby powrócić do całkowitej sprawności. Dobór odpowiedniego stabilizatora stawu skokowego, opaski lub ortezy w znacznym stopniu ułatwi regenerację i powrót do zdrowia

Skręcona kostka jest jednym z najczęściej leczonych urazów w medycynie sportowej. Dzieje się tak z powodu częstych zaniedbań ze strony pacjentów, którzy  nie przykładają zbyt dużej wagi do problemu i lekceważą diagnozę lekarską. Rzeczywiście, czasami ból jest naprawdę niezbyt uciążliwy, więc przestajemy się leczyć i zbyt szybko powracamy do aktywności  sportowej, co niestety może doprowadzić do zwyrodnień oraz często powracającego bólu przez długie lata.  Co najmniej 30% nawrotów skręconej kostki, występuje z powodu zbyt szybkiego powrotu do sportu.

Zastosowanie właściwej ortezy, stabilizatora lub opaski na kostkę będzie miało zasadnicze znaczenie w leczeniu urazu. Ważnym czynnikiem jest  stopnień kontuzji oraz etap leczenia - rekonwalescencja czy też stopniowy  powrót do uprawiania sportu. Dlatego nie warto lekceważyć problemu.

Skręcona kostka jest powszechnym problemem, który codziennie dotyka setek osób i dotyczy około 20% wypadków sportowych. Często nawet niewielki nieleczony uraz może przerodzić się w przewlekły ból.

Istnieje kilka poziomów skręcenia kostki w zależności od stopnia uszkodzenia stawu, bez względu na to, czy więzadła są nieznacznie naciągnięte, czy całkowicie zerwane. Jest to zatem skala wahająca się od 0 dla niewielkiej niestabilności do 3, dla bolesnego skręcenia stawu o przewlekłej niestabilności.

Aby leczyć skręcenie, konieczne jest unieruchomienie kostki. Istnieją dwa możliwe sposoby unieruchomienia w zależności od uszkodzenia stawu, a mianowicie za pomocą kompresyjnej opaski stabilizującej na mniej poważne przypadki oraz orteza dla zapewnienia większego wsparcia.

 

Orteza na kostkę z dwiema bocznymi szynami

Orteza ta jest wskazana do ortopedycznego i funkcjonalnego leczenia skręcenia w przypadku średniego lub ciężkiego stopnia. Produkt będzie mocno stabilizować kostkę ze zmianami układu kostnego, przewlekłą rozwartością lub niestabilnością więzadeł. Orteza składa się z dwóch szyn bocznych w postaci plastikowych osłonek najczęściej pokrytych pianką lub gąbką. Istnieją różne rodzaje wewnętrznych wkładek wyścielających szyny, na przykład zawierające żelowe wkładki chłodzące, które przeciwdziałają  obrzękom i bólowi, lub inne, w formie plastra miodu, aby lepiej przepuszczać powietrze.

 

Stabilizator miękki z bocznymi wzmocnieniami (stalki, wiązania, taśmy wzmacniające, fiszbiny)

Jest to stabilizator, który najczęściej stosowany jest przy powrocie do aktywności sportowej lub przy skręceniach niższego stopnia. Stabilizatory są tak zaprojektowane, aby pomóc utrzymać kostkę, która jest już w lepszym stanie po wcześniej przebytym skręceniu i unieruchomieniu. Stabilizator zezwala na ruch stawu, jednocześnie nie dopuszczając do nadwyrężeń.

Stabilizatory elastyczne – opaski kompresyjne

W przypadku łagodniejszych skręceń lub osłabienia kostki, stabilizator elastyczny utrzyma staw i  kostkę w osi stopy. Stabilizator zakładany jest jak skarpetka, z tym że przeważnie ma odkryte palce.  Będzie chronić i wspierać kostkę przed urazami oraz zapewni efekt cieplny, który ma na celu zmniejszenie obrzęku i przyspieszenie regeneracji. Można wybrać opaski mniej lub bardziej kompresyjne. Dla osób uprawiających sport istnieje wiele stabilizatorów elastycznych, które umożliwiają prawidłowe poruszanie stopą, zapewniając jednocześnie wsparcie.

Orteza na ścięgno Achillesa

Jak sama nazwa wskazuje, ta orteza ma chronić ścięgno Achillesa. Jest to elastyczna skarpetka wyposażona w silikonową podpiętkę, która będzie pochłaniać i amortyzować jak najwięcej wstrząsów podczas chodzenia. Oprócz podpiętki wskazane są również silikonowe poduszeczki po bokach ścięgna dla lepszej stabilizacji. Ścięgno będzie zatem mniej naciągnięte. Często konieczne jest użycie drugiej podpiętki na drugiej stopie, aby właściwie zrównoważyć nogi.

But ortopedyczny

But ortopedyczny zalecany jest pacjentom w przypadku bardzo poważnych skręceń lub złamań jako produkt zastępujący gips przed i po operacji. Często przy silnych skręceniach kostki może dojść do złamań kostki bocznej i przyśrodkowej.  Złamanie może być również dwukostkowe lub trójkostkowe. Orteza ma działanie przeciwbólowe dzięki unieruchomieniu kostki oraz umożliwia redukcję obrzęku za pomocą kompresji, którą można regulować. But można łatwo ściągać do zabiegów higienicznych oraz oględzin lekarskich.

 

Co należy wiedzieć przy stosowaniu produktów ortopedycznych?

Orteza na kostkę, stabilizator czy też opaska kompresyjna muszą być odpowiednio dobrane, ponieważ zbyt mocne lub zbyt słabe unieruchomienie czy też zbyt krótki czas leczenia, mogą doprowadzić do poważnych komplikacji. Możemy wtedy nabawić się chronicznej niestabilność  kostki,  a wówczas kolejne skręcenia staną się częstą przypadłością. Nie ma nic gorszego dla sportowca, niż być osłabionym i obawiać się kontuzji przy każdym wysiłku.

Możemy również obawiać się poważniejszych następstw, takich jak ból ścięgna, przemieszczenie kości, choroba zwyrodnieniowa stawów lub sztywność stawów, które znacznie pogorszą  naszą sprawność. Dlatego odpowiednia rehabilitacja jest zawsze bardzo ważna.

Należy jednak unikać zbyt długiego unieruchomienia stawu skokowego, co  może mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Staw jest stworzony do tego, aby się poruszać, dlatego fizjoterapeuta zaleca odpowiednie ćwiczenia, nawet jeśli jeszcze odczuwamy ból. Musimy na nowo sprowokować do pracy mięśnie i więzadła po dłuższym unieruchomieniu,  zwłaszcza zanim rozpoczniemy normalną aktywność sportową. Ćwiczenia rehabilitacyjne przyczyniają się do wzmocnienia więzadeł, gojenia, stymulowania cyrkulacji krwi i przyspieszenia produkcji kolagenu.

Zawsze wskazana jest, nawet przy  łagodnym  zwichnięciu, wizyta u lekarza w terminie do 3-5 dni po urazie. W ten sposób unikniemy ryzyka związanego z niedoleczeniem, a także będziemy w stanie idealnie dobrać ortezę  lub  stabilizator na kostkę. Lekarz może również zlecić dodatkowe badania, np. radiograficzne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl