Poduszki ortopedyczne

Poduszki ortopedyczne do spania — jak je dobrać, żeby obudzić się wyspanym i wypoczętym?

Niezależnie od pozycji, w której zasypiamy, zmieniamy ułożenie ciała podczas snu (nawet 30-40 razy). W każdej pozycji ułożenie głowy i szyi w stosunku  do korpusu jest zupełnie inne, przez co w różnym stopniu możemy odczuwać dyskomfort spowodowany obciążeniem kręgów szyjnych i mięśni. Odbija się to na jakości naszego snu i samopoczucia w ciągu dnia. Z pomocą przychodzi poduszka ortopedyczna do spania. Jej zadaniem jest towarzyszenie nam we wszelkich zmianach ułożenia głowy i szyi zabezpieczając je przed nadmiernym przeciążeniem. Dobór odpowiedniej poduszki może mieć bardzo duże znaczenie w zależności, w jakiej pozycji śpimy najczęściej.

Spanie  na boku — jest to pozycja najczęściej występująca. Zasypiamy na boku i w tej pozycji wchodzimy w fazę głębokiego snu. Poza tą fazą występują dosyć częste zmiany pozycji i sen może być zaburzony. Do tej pozycji niezbędna jest odpowiednia poduszka ortopedyczna, ażeby wypełnić przestrzeń pomiędzy szyją a materacem. Wówczas ułożenie kręgów szyjnych i głowy jest w jednej linii, co przyczynia się do utrzymania naturalnej pozycji ciała bez dodatkowych obciążeń.

 

W jaki sposób dobrać poduszkę, jeżeli najczęściej śpisz na boku?

Aby ułożenie kręgosłupa było poprawne, musimy wziąć pod uwagę  trzy  kwestie:

 • odległość pomiędzy głową a materacem (im grubsze   ramiona, tym przestrzeń jest większa    i poduszka musi być wyższa
 • elastyczność materaca (im twardszy, tym mniej ciało zapada się i poduszka musi być wyższa)
 • miękkość poduszki (im miększa poduszka, tym bardziej zapada się ona pod ciężarem głowy i     zmienia odległość przestrzeni między głową a ramionami, co wpłynie na nierównomierne ułożenie kręgosłupa)
 • odpowiednia poduszka wpływa na właściwe wygięcie kręgów szyjnych, aby zoptymalizować pozycję podczas snu

 

Praktyczna rada

Zastosowanie odpowiednio dobranej poduszki ortopedycznej z pamięcią kształtu znacząco wpłynie na jakość snu na boku poprzez wpływ na ułożenie kręgów szyjnych w jednej linii. Poduszka samoczynnie dopasowuje się i zapamiętuje kształt odcisku głowy i szyi szczelnie wypełniając lukę pomiędzy głową a ramionami, gwarantując naturalną pozycję.

Umiejscowienie poduszki w kształcie półwałka pomiędzy kolanami  ułatwi  prawidłowe ułożenie kręgosłupa względem miednicy i nóg. W takiej pozycji organizm bardziej wypoczywa i  regeneruje się podczas snu, tym samym ograniczając częste zmiany pozycji zagrażające jakości snu.

Spanie na plecach

Badania dowodzą, że w tej pozycji sen jest dużo spokojniejszy a osoba, śpiąca w tej pozycji zmienia ją dużo rzadziej podczas nocy.

Niestety tylko około 10%-13% osób śpi na plecach, pomimo że sen w tej pozycji jest dużo bardziej efektywny i komfortowy. Jakość snu związana jest z równomiernym rozłożeniem ciężaru ciała na materacu oraz z bardziej naturalnym ułożeniem kręgosłupa. Jednakże sen na plecach bez poduszki mocno obciąża kręgi szyjne.

 

Jaką  poduszkę dobrać do snu na plecach?

 • poduszka nie powinna być zbyt wysoka tak jak w przypadku poduszki do spania na boku, najlepiej wybrać rozmiar M, aby kręgosłup, mięśnie pleców i szyi mogły się odprężyć
 • poduszka powinna być niezbyt miękka, aby skutecznie podtrzymywać głowę, ramiona, i szyję
 • poduszka powinna być dosyć elastyczna, pozwalając na odpowiednie zagłębienie głowy i delikatne wydłużenie kręgów szyjnych sprzyjające otworzeniu dróg oddechowych

 

Praktyczna rada

Poduszka ergonomiczna z pamięcią kształtu całkowicie odpowiada spaniu na plecach, zabezpieczając szyję i relaksując mięśnie pleców, jednocześnie redukując napięcie.

W tej pozycji należy unikać poduszek wykonanych ze zbyt gęstego tworzywa, gdyż może spowodować to zbyt duży nacisk na kręgosłup, zaburzając tym samym harmonię snu.

Podsumowując, najlepiej dobrać poduszkę  średniej wysokości uzupełniając ją wyższą poduszką pod kolanami, co wyeliminuje ewentualne nadwyrężenie okolicy  lędźwiowej. Można również dodać poduszkę wypełniającą odcinek lędźwiowy.

 

Pozycja na brzuchu

O spaniu na brzuchu mówi się nieco mniej, mimo iż około 7% osób śpi w tej pozycji, która nie należy do zbyt spokojnych i wymusza dosyć częste zmiany ułożenia ciała  podczas snu. Aby móc się porządnie wyspać niezbędna jest odpowiednia poduszka.

 • Pozycja na brzuchu powoduje wzmożone wygięcie odcinka  lędźwiowego kręgosłupa, co może spowodować ból
 • nacisk w odcinku szyjnym kręgosłupa: szyja i głowa często się obracają się, aby ułatwiać oddychanie, co podrażnia unerwienie kręgów szyjnych  i mięśnie szyi powodując szkodliwe napięcie i skręcenie
 • przesuwa zawartość jamy brzusznej w kierunku klatki piersiowej  i płuc utrudniając funkcje życiowe organizmu i oddychanie
 • może powodować ból mięśni

Jednakże pozycja ta jest dobra dla kręgosłupa jeżeli zastosujemy odpowiednią poduszkę ortopedyczną

 

Praktyczna rada

Ażeby dobrze wysypiać się na brzuchu, należy zaopatrzyć się w jak najniższą możliwie poduszkę. Powinna byś miękka, elastyczna i płaska,  w ten sposób układ kręgosłupa, a zwłaszcza kręgi szyjne pozostaną w miarę możliwości w naturalnej pozycji, a mięśnie szyi mogą się zrelaksować.

Poduszka wodna jest idealnym rozwiązaniem dla osób śpiących na brzuchu, umożliwiając częste zmiany pozycji głowy. Poduszka najbardziej spełnia swoją funkcję, gdy jest napełniona minimalnie.

 

Jakiej poduszki użyć gdy często zmieniamy pozycję podczas snu?

Jeżeli często zmieniacie pozycję podczas snu i nie wysypiacie się z tego powodu, warto pomyśleć o poduszce ekologicznej wypełnionej plewami orkiszu. Wypełnienie to idealnie wpasowuje się i wypełnia przestrzenie między głową, szyją i plecami, jaka nie byłaby pozycja snu. Jakość snu z pewnością się poprawi i a poranne wstawanie będzie mniej uciążliwe.

 

W asortymencie naszego sklepu nie mogło zabraknąć nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich są poduszki ortopedyczne przeznaczone do siedzenia oraz specjalistyczne poduszki zdrowotne z naturalnym wypełnieniem. Przykład poniżej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl