Poduszki ortopedyczne do spania

Poduszki ortopedyczne do spania - jak je dobrać, żeby obudzić się wyspanym i wypoczętym?

Niezależnie od pozycji w której zasypiamy, będziemy zmieniać ułożenie ciała podczas snu ( nawet 30-40 razy), W każdej pozycji ułożenie głowy i szyi w stosunku  do korpusu  będzie inne i w  różnym stopniu możemy odczuwać dyskomfort spowodowany obciążeniem kręgów szyjnych i mięśni. Odbije się to na jakości naszego snu i samopoczucia w ciągu dnia. Zadaniem poduszki ortopedycznej jest towarzyszenie nam we wszelkich zmianach ułożenia głowy i szyi zabezpieczając je przed nadmiernym przeciążeniem. Dobór odpowiedniej poduszki może mieć bardzo duże znaczenie w zależności w jakiej pozycji śpimy najczęściej.

Spanie  na boku - jest to pozycja najczęściej występująca. Zasypiamy na boku i w tej pozycji wchodzimy w fazę głębokiego snu. Poza tą fazą występują dosyć częste zmiany pozycji i sen może być zaburzony. Do tej pozycji niezbędna jest odpowiednia poduszka ortopedyczna ażeby wypełnić przestrzeń pomiędzy szyją a materacem. Wówczas ułożenie kręgów szyjnych i głowy jest w jednej linii co przyczynia się do utrzymania naturalnej pozycji ciała bez dodatkowych obciążeń.

W jaki sposób dobrać poduszkę jeżeli najczęściej śpisz na boku?

aby ułożenie kręgosłupa było poprawne musimy wziąć pod uwagę  trzy  kwestie:

-odległość pomiędzy głową a materacem ( im grubsze   ramiona, tym przestrzeń jest większa i poduszka musi być wyższa

- elastyczność materaca (im twardszy tym mniej ciało zapada sie i poduszka musi być wyższa)

- miękkość poduszki (im miększa poduszka tym bardziej zapada się ona pod ciężarem głowy i zmienia odległość przestrzeni między głową a ramionami, co wpłynie na nierównomierne ułożenie kręgosłupa)

- odpowiednia poduszka wpływa na właściwe wygięcie kręgów szyjnych aby zoptymalizować pozycję podczas snu

Praktyczna rada:

- zastosowanie odpowiednio dobranej poduszki ortopedycznej z pamięcią kształtu znacząco wpłynie na jakość snu na boku poprzez wpływ na ułożenie kręgów szyjnych w jednej linii. Poduszka samoczynnie dopasowuje się i zapamiętuje kształt odcisku głowy i szyi szczelnie wypełniając lukę pomiędzy głową a ramionami gwarantując naturalna pozycję.

Więcej na temat poduszek z pamięcią: -----

Umiejscowienie poduszki w kształcie półwałka pomiędzy kolanami  ułatwi  prawidłowe ułożenie kręgosłupa względem miednicy i nóg. W takiej pozycji organizm bardziej wypoczywa i  regeneruje się podczas snu tym samym ograniczając częste zmiany pozycji zagrażające jakości snu.

 

Spanie na plecach

Badania dowodzą, że w tej pozycji sen jest dużo spokojniejszy a osoba, śpiąca w tej pozycji zmienia ją dużo rzadziej podczas nocy.

Niestety tylko około 10%-13% osób śpi na plecach, pomimo że sen w tej pozycji jest dużo bardziej efektywny i komfortowy. Jakość snu związana jest z równomiernym rozłożeniem ciężaru ciała na materacu oraz z bardziej naturalnym ułożeniem kręgosłupa. Jednakże sen na plecach bez poduszki mocno obciąża kręgi szyjne.

Jaką  poduszkę dobrać do snu na plecach?

-poduszka nie powinna być zbyt wysoka tak jak w przypadku poduszki do spania na boku, najlepiej wyprać rozmiar M aby kręgosłup, mięsnie pleców i szyi mogły się odprężyć

-poduszka powinna być niezbyt miękka aby skutecznie podtrzymywać głowę, ramiona, i szyję

- poduszka powinna dosyć elastyczna pozwalająca na odpowiednie zagłębienie głowy i delikatne wydłużenie kręgów szyjnych sprzyjające otworzeniu dróg oddechowych

Praktyczna rada:

Poduszka ergonomiczna z pamięcią kształtu całkowicie odpowiada spaniu na plecach zabezpieczając szyję i relaksując mięśnie pleców edukując napięcie.

w tej pozycji należy unikać poduszek wykonanych ze zbyt gęstego tworzywa co może spowodować zbyt dużą nacisk na kręgosłup zaburzając harmonię snu.

Podsumowując, najlepiej dobrać poduszkę  średniej wysokości uzupełniając ją wyższą poduszką pod kolanami  co wyeliminuje ewentualne nadwyrężenie okolicy  lędźwiowej. Można również dodać poduszkę wypełniającą odcinek lędźwiowy.

Pozycja na brzuchu

O spaniu na brzuchu mówi się nieco mniej, mimo iż około 7% osób śpi w tej pozycji, która nie należy do zbyt spokojnych i wymusza dosyć częste zmiany ułożenia ciała  podczas snu. Aby móc się porządnie wyspać niezbędna jest odpowiednia poduszka.

-Pozycja na brzuchu powoduje wzmożone wygięcie odcinka  lędźwiowego kręgosłupa, co może spowodować ból

- nacisk w odcinku szyjnym kręgosłupa : szyja i głowa często się obracają się aby ułatwiać oddychanie, co podrażnia unerwienie kręgów szyjnych  i mięśnie szyi powodując szkodliwe napięcie i skręcenie

- przesuwa zawartość jamy brzusznej w kierunku klatki piersiowej  i płuc utrudniając funkcje życiowe organizmu i oddychanie

- może powodować ból mięsni

Jednakże pozycja ta jest dobra dla kręgosłupa jeżeli zastosujemy odpowiednią poduszkę ortopedyczną

 

 

Rada praktyczna dla śpiących na brzuchu

Ażeby dobrze wysypiać sie na brzuchu należy zaopatrzyć się w jak najniższą możliwie poduszkę . Powinna byś miękka , elastyczna i płaska,  w ten sposób układ kręgosłupa a zwłaszcza kręgi szyjne pozostaną w miarę  możliwości w naturalnej pozycji a mięśnie szyi mogą się zrelaksować.

Poduszka wodna jest idealnym rozwiązaniem dla osób śpiących na brzuchu umożliwiając częste zmiany pozycji głowy. Poduszka najbardziej spełnia swoją funkcję, gdy jest napełniona minimalnie.

Jakiej poduszki użyć gdy często zmieniamy pozycję podczas snu?

Jeżeli często zmieniacie pozycję podczas snu i nie wysypiacie się z tego powodu warto pomyśleć o poduszce ekologicznej wypełnionej plewami orkiszu. Wypełnienie to idealnie wpasowuje się i wypełnia przestrzenie między głową, szyją i plecami jaka nie byłaby pozycja snu. Jakość snu z pewnością sie poprawi i a poranne wstawanie będzie mniej uciążliwe.

Zobacz przykład poduszek z naturalnym wypełnieniem

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl