O ciśnieniu krwi

O CIŚNIENIU KRWI

Co to jest ciśnienie krwi?

Serce to pompa, która przepływa krew do rożnych części ciał. Krew jest pompowana pod stałym ciśnieniem do tętnic. To ciśnienie nazywa się ciśnieniem krwi w tętnicach i nazywane jest ogólnie ciśnieniem krwi. Ciśnienie krwi opisywane jest kilkoma rodzajami ciśnienia m.in. ciśnienie skurczowe (maksymalne ciśnienie krwi), które jest osiągane w momencie gdy serce kurczy się popychając krew do tętnic (ilustracja poniżej z lewej strony) i ciśnienie rozkurczowe ( minimalne ciśnienie krwi) gdy serce rozkurcza się i krew żył wraca ( ilustracja poniżej z prawej strony).

 

Ciśnienie krwi zmienia się nieustannie.

Zmienia się z wiekiem, zależy od płci i wielu innych czynników. Ciśnienie konkretnej osoby uzależnione jest od dobowego rytmu biologicznego, postawy i budowy ciała, aktywności fizycznej i umysłowej, stresu i warunków atmosferycznych. Uważa się że ciśnienie krwi zdrowego człowieka zmienia się w ciągu doby 20-30 mmHg. Poniższy wykres ilustruje zmienność ciśnienia krwi w ciągu doby.

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI DOTYCZĄCE CIŚNIENIA KRWI

Jaka jest korzyść z pomiarów ciśnienia krwi w domu?

Ciśnienie krwi mierzone samodzielnie w komu jest godne zaufania, gdyż pomiar jest wykonywany w stanie wypoczęcia i rozluźnienia. Lekarze przekładają dużą wagę do pomiarów wykonywanych w domu. Zaleca się mierzenie ciśnienia o tej samej porze dnia i zapisywanie wyników.

Dlaczego ciśnienie krwi mierzone w domu różni się od zmierzonego u lekarza?

Ciśnienie krwi zmienia się w zależności od wykonywania ćwiczeń fizycznych, temperatury otoczenia i stanów emocjonalnych. Ciśnienie mierzone przez lekarza może być wyższe niż zwykle o ok 20-30 mmHg z uwagi na elementy nerwowości. U niektórych osób różnica może dojść nawet do 50 mmHg.

Dlaczego ciśnienie zmierzone jest inne przy każdym pomiarze?

Ciśnienie krwi jest regulowane przez nasz system nerwowy. Zmienia się ono z każdym uderzeniem serca. Jest zależne od pory dnia, pory roku, warunków atmosferycznych. Zależy też od stanów emocjonalnych. Rośnie w czasie stresu w czasie relaksu.

 

 

 

 

Warunki właściwego pomiaru ciśnienia krwi.

  • Ciśnienie mierzyć w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok 20˚C.
  • Jeżeli odczuwamy potrzebę fizjologiczną, należy załatwić ją przed pomiarem.
  • Nigdy nie należy mierzyć ciśnienia krwi po kąpieli, ani po spożyciu płynu.
  • Owinąć ramię ściśle mankietem, ściskając tak, by między mankiet i ramię można było wsunąć palec.
  • Ciśnienie będzie podniesione, jeżeli jest się wzburzonym lub zirytowanym, niewyspanym, cierpi się na obstrukcję lub po wysiłku fizycznym i po posiłku.
  • Odetchnąć głęboko 5-6 razy przed pomiarem, a następnie rozluźnić się. Jeśli mięśnie są napięte podczas pomiaru, nie dostaje się poprawnego wyniku.

 

  • Nie należy mierzyć go w pomieszczeniu zimnym (poniżej 10˚C) lub gorącym (powyżej 40˚C).
  • Nie należy wykonywać pomiaru po wypiciu kawy, herbaty lub wypaleniu tytoniu.
  • Ciśnienie mierzyć w pozycji wygodnej i rozluźnionej. Dopilnować , by środek mankietu znajdował się na wysokości serca. Nie poruszać ramieniem, nie rozmawiać.
  • Nie należy mierzyć ciśnienia, gdy mankiet znajduje się na ramieniu kilka minut. Wówczas ramię drętwieje, wzrasta w nim ciśnienie i odczyt będzie błędny. 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl