Masaż shiatsu
Masaż shiatsu

Masaż shiatsu swoje początki miał w tradycyjnej japońskiej medycynie. Na przestrzeni wieków doskonalony, w dzisiejszych czasach nazywany akupunkturą bez igły. Na czym polega i dla kogo jest odpowiedni?

Na czym polega masaż oraz technika jego wykonania

Masaż shiatsu wykonuje się poprzez ucisk palcami konkretnych miejsc na ciele człowieka. Słowo „shiatsu” znaczy „naciskać kciukami”. Jego celem jest przywrócenie zrównoważonego krążenia energii życiowej w organizmie, sprawnego funkcjonowania mięśni, stawów oraz narządów wewnętrznych. Masażysta oddziałuje na ciało, wywierając nacisk kciukami, palcami, dłońmi, pięściami łokciami, kolanami, a nawet stopami. W ciele człowieka jest 12 kanałów energetycznych (meridiany), wśród nich m.in. kanały: płuc, jelita cienkiego i grubego, żołądka, śledziony-trzustki, serca, pęcherza moczowego, nerek czy wątroby. Masaż wykonuje się w pozycji leżącej. Masażysta powinien wykonywać masaż zdecydowanym, ale łagodnym ruchem.  Zalecane pozycje podczas wykonywania masażu to leżenie bokiem, na plecach lub brzuchu. Masaż można również przeprowadzić w pozycji siedzącej. Osoba masowana i terapeuta powinny być na jedynym poziomie. Pozwala to zachować prawidłową technikę wykonania, czyli wykorzystanie ciężaru własnego ciała, a nie siły rąk. Zaleca się by masaż wykonywać na podłodze na materacu.

Korzyści z masażu i wskazania do jego wykonania 

Odpowiednio wykonany masaż pomaga nie tylko na ciało ale również na umysł. Prawidłowe uciski mogą zniwelować ból głowy i pleców. Masaż ma korzystny wpływ na układ nerwowy i hormonalny. Ponadto odpręży umysł po stresującym dniu w pracy, zrelaksuje i rozluźni spięte mięśnie. Mówi się także o stosowaniu masażu w celu złagodzenia zaburzeń:

- reumatologicznych: 

zapalenie kości i stawów, ból szyi


- ginekologicznych: 

poranne mdłości w czasie ciąży, opieka poporodowa, zaburzenia miesiączkowania


- psychologicznych: 

załamanie nerwowe, lęk, uzależnienie, zaburzenia seksualne


-układu oddechowego:

astma, przeziębienie, zapalenie zatok


-układu trawiennego:

zapalenie jelita grubego, zaparcia, wymioty

Przeciwwskazania do wykonania masażu 

Chociaż masaż shiatsu jest pomocny przy wyżej wymienionych schorzeniach, a także działa odprężająco w większości przypadków, to istnieją również przeciwwskazania do jego wykonania. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, hemofilię, osteoporozę, nowotwór oraz zmagające się z miażdżycą nie mogą korzystać z tej techniki masażu. Dotyczy to także kobiet w zaawansowanej ciąży oraz w trakcie miesiączki. Choroby skóry, niedawno przebyte zabiegi i operacje również dyskwalifikują masaż.

Jak się przygotować do masażu shiatsu

Sesja masażu trwa około 60 minut, by w pełni z niego skorzystać i czuć się dobrze podczas jego trwania zaleca się nie jeść obfitych posiłków na godzinę przed jego rozpoczęciem. Luźne ubranie z naturalnych materiałów takich jak bawełna czy len idealnie sprawdzą się na ten czas. Ważne by nic nie ograniczało ruchów. Po zakończonym masażu zaleca się poleżeć ok. 15 minut. 


Polecane produkty w naszym sklepie medycznym

[product id="595, 1565, 2707"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl