Temperatura ciała

Temperatura ciała - co należy wiedzieć?

Normalna temperatura ciała ludzkiego waha się pomiędzy 36 ° C a 37, 5 ° C  w zależności od pory dnia i stanu fizycznego np. miesiączki. Takie zmiany temperatury u zdrowego człowieka są normalne.

 

Gorączka pojawia się jeżeli na termometrze wyświetli się więcej niż 38° C. Taka sytuacja najczęściej spowodowana jest infekcją organizmu. Oznacza to, że układ odpornościowy podejmuje walkę z chorobą. Jest to naturalna reakcja organizmu na czynniki patogenne, jednakże powinna być regularnie monitorowana. Jeżeli   temperatura przekroczy 39 ° C i nie spada po jednym lub dwóch dniach, należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu konsultacji.

 

Gorączka najczęściej związana jest z takimi objawami jak:

  • zmęczenie,
  • ból kończyn,
  • dreszcze,
  • ból głowy.

W celu jak najlepszej kontroli postępu choroby należy mierzyć temperaturę  2 – 3 razy dziennie, co 4- 6 godz.  Najlepiej dokonywać pomiaru o stałych porach dnia, w celu porównywania wyników. Można w tym celu zdecydować się na termometr piórowy elektroniczny, rtęciowy lub nieco nowszy model, jakim jest termometr bezdotykowy.

 

Termometry bezdotykowe (bezkontaktowe) działające  na podczerwień pozwalają dokładnie zmierzyć temperaturę ciała na odległość,  bez  konieczności kontaktu z ciałem. Wystarczy skierować  sondę termometru na czoło,  żeby dokładnie określić  wysokość  temperatury w ciągu jednej sekundy. Idealnie nadaje się do pomiaru temperatury w domu, podczas snu dziecka lub w instytucjach publicznych, jak szkoły, zakłady pracy, jednostki służby zdrowia itp.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl