Artykuły
Idealnie wyprofilowana poduszka ortopedyczna. Dlaczego jest taka ważna?

Zachowanie idealnej pozycji w trakcie snu jest niemożliwe, jeśli nie dysponujemy profesjonalną poduszką. Korzystanie z produktów ortopedycznych to sprawa dużej wagi i dla własnego dobra, warto rozpocząć je jak najwcześniej. Dziś skupimy się na tym, czy poduszka ortopedyczna rzeczywiście wpływa na jakość snu oraz czy jest ona w stanie złagodzić dolegliwości bólowe, związane z napięciem kręgosłupa szyjnego.

Odkryj funkcje, oferowane przez nowoczesne ciśnieniomierze

Myśląc o ciśnieniomierzu, wyobrażamy sobie proste urządzenie zakładane na nadgarstek lub na ramię. Nieskomplikowany wygląd nie świadczy jednak o tym, że aparat nie jest profesjonalny. Wręcz przeciwnie, modele wprowadzone do sprzedaży w ostatnich miesiącach są dowodem na to, że branża szybko się rozwija i wciąż ma wiele do zaoferowania. Poznaj funkcje, w jakie wyposażono rekomendowane ciśnieniomierze i zamów sprzęt, który pozwoli Ci kontrolować ciśnienie z wykorzystaniem nowych technologii.

Profesjonalny ciśnieniomierz, który możesz zawsze mieć przy sobie

Niektórzy muszą przeprowadzać codzienne, regularne kontrole ciśnienia krwi. Czasem potrzeba wykonania pomiaru zachodzi w sytuacji, gdy dana osoba przebywa poza domem. Co powinniśmy wtedy zrobić? W pośpiechu wracać i narażać się na niepotrzebny stres, a może szukać najbliższej przychodni lub apteki, w której będzie możliwe zmierzenie ciśnienia? Nic z tych rzeczy. Rozwiązaniem okazuje się noszenie urządzenia przy sobie: w torebce, plecaku, a nawet... w kieszeni.

Wybieramy inhalator dla dziecka. Na co musimy zwrócić uwagę?

Przy zakupie inhalatora do nebulizacji, który ma być używany przez nasze dziecko, konieczne jest skrupulatne przeanalizowanie wybranych parametrów. Jeśli urządzenie nie spełni określonych wymagań, należy szukać dalej. Nawet, gdy cena nebulizatora będzie zachęcająca, a jego wygląd atrakcyjny dla malucha. Dowiedz się, jakie parametry mają znaczenie przy zakupie inhalatora.

Obowiązkowe urządzenie w każdym domu: termometr bezdotykowy

Kiedy sytuacja tego nie wymaga, nikt nie myśli o stosowaniu termometru do mierzenia temperatury ciała. Gdy jednak dzieje się coś niepokojącego, natychmiast sięgamy po to urządzenie, często przeszukując całą apteczkę i... trafiając na stary termometr rtęciowy. Takich sprzętów nie powinno się trzymać w domu, szczególnie tym, gdzie mieszkają dzieci. Zamiast wycofanych z produkcji termometrów starej generacji, warto zainwestować w nowoczesny sprzęt, przeznaczony do szybkich pomiarów bezdotykowych.

Zabieg inhalacyjny dla każdego. Co daje i jak go przeprowadzić w domu?

Nebulizatory to niewielkie urządzenia, służące do przeprowadzania zabiegów inhalacyjnych. Z ich pomocą podaje się leki lub sól fizjologiczną, nawilżającą drogi oddechowe. Choć większość osób kojarzy nebulizację z leczeniem i profilaktyką zdrowotną dzieci, warto wiedzieć, że wykonują ją również dorośli. W jakim celu i w jaki sposób? Zapraszamy do lektury artykułu!

Twój pierwszy ciśnieniomierz. Kiedy go kupić i jaki model wybrać?

Jednym z głównych symptomów wskazujących na to, że nasze ciśnienie odbiega od normy, są nawracające bóle i zawroty głowy. Uczucie ciągłego zmęczenia czy zaburzenia snu to kolejne niepokojące objawy, wymagające przyjrzenia się im z bliska. Dobrym urządzeniem pozwalającym samodzielnie sprawdzić, czy mamy prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, jest ciśnieniomierz. Sprawdź, kto powinien mieć go w domu oraz który typ aparatu będzie najlepszy dla Ciebie.

Stres

Stres - rodzaje i leczenie

 

Stres w ujęciu psychologii nazywany jest dynamiczną relacją adaptacyjną pomiędzy możliwościami danej jednostki, a wymogami konkretnej sytuacji, prowadzącymi w konsekwencji do braku równowagi. W ujęciu medycyny, stres jest zaburzeniem homeostazy, wywołanym czynnikami fizycznymi lub psychicznymi. Stres może mieć podłoże fizjologiczne, umysłowe, anatomiczne, jak również i fizyczne. W zależności od warunków, konkretnych zmian, czy wymagań życia, zachowujemy się tak, a nie inaczej i to stres wywołuje takie, a nie inne reakcje.

 

Rodzaje stresu:                                                                                                          

 

  • Ostry  (natychmiastowy)        

Stres taki towarzyszy nam w konkretnej sytuacji. Jest silny, pojawia się szybko, nie trwa długo. Może być wywołany poprzez codzienne sytuacje: kłótnia z partnerem, wystąpienie przed publicznością, zderzenie samochodowe. Trwa, po czym mija i nie wywołuje większych skutków ubocznych.

 

  • Przewlekły  (długoterminowy)

Stres taki towarzyszy nam przez dłuższy czas. Może przybierać na sile, może być jednostajny. Wywołany różnymi zdarzeniami, zazwyczaj w toku konkretnych sytuacji. Może być wywołany na przykład trudnymi warunkami pracy, złą sytuacją finansową rodziny, opieką nad osobą śmiertelnie chorą.

 

Stres można również podzielić w zależności, od jego intensywności:

 

  • Niski poziom stresu

Niski poziom może być dla nas zauważalny w codziennym życiu, w konkretnej sytuacji. Zdenerwujemy się, bo zadzwonił telefon ze złą wiadomością z pracy, bo nie możemy poradzić sobie ze zleceniem, bo mamy gorszy dzień. Nie wywołuje żadnych objawów, gdyż jest chwilowym podniesieniem ciśnienia we krwi.

 

  • Nieco wyższy poziom stresu

Taki stres bardzo często nazywany jest stresem pozytywnym. Może on działać na nas mobilizująco. Jesteśmy w stresie, więc działamy, bo chcemy coś osiągnąć, do czego dojść. Presja czasu, kreatywność, pomysłowość- w podświadomości jesteśmy zestresowani, ale i podnieceni, a więc działamy ze zdwojoną siłą. Stres taki nie może towarzyszyć nam przez cały czas.

 

  • Wysoki poziom stresu

Taki poziom stresu jest niezwykle niebezpieczny. Jeśli trwa przez jakiś czas, może wpłynąć na nasze zdrowie i życie. Wciąż jesteśmy zdenerwowani, a to może spowodować między innymi nasilenie się chorób przewlekłych-choroba wieńcowa, czy nerwicę i depresję.

 

Objawy stresu:

 

Trudno jest podać konkretne objawy, jakie wywołuje stres. Każdy bowiem z nas jest inny i każdy zupełnie inaczej reaguje na daną sytuację stresową. Strategia radzenia sobie ze stresem, wcześniejsze sytuacje stresowe, wsparcie ze strony otoczenia. To wszystko ma wpływ na to, jakie w przypadku sytuacji stresowej pojawią się objawy. To, co dla jednych jest stresowe, dla innych nie, a więc wsłuchując się w swoje ciało i poznając pewne symptomy, możemy określić, jakie objawy wywołuje u nas stres. Poniżej przedstawiamy te najczęściej się pojawiające:

 

  W przypadku stresu ostrego zwiększa się tętno, pojawia się przyspieszony oddech, pocimy się. Czujemy się zagrożeni, a więc pod wpływem stresu chcemy albo uciekać, albo stanąć i walczyć.

  W przypadku stresu przewlekłego wszystko zależy od tego, jak długo taki stres nam towarzyszy. Na każdym poziomie mogą pojawić się problemy układu krążenia, układu nerwowego, jak również i układu odpornościowego. To wszystko prowadzi do powstania chorób wieńcowych, cukrzycy, astmy, depresji i ogólnego osłabienia organizmu.

 

Bardzo często będąc pod wpływem stresu, objawami, które mogą o tym świadczyć są częste zmiany nastrojów, niepokój, trudności z koncentracją, rozdrażnienie, słabsze wyniki w pracy lub w szkole, ciągłe kłótnie z otoczeniem.

 

Leczenie:

Choć się nie wydaje, choroby natury psychicznej zdecydowanie trudniej leczyć, niż standardowe choroby, dotyczące naszego ciała. Tu nie pomogą zwykłe leki, czy konkretne antybiotyki. W leczeniu stresu potrzebny jest psycholog, doradca, terapeuta, osoba, z którą można porozmawiać, której można się wyżalić, która może pomóc znaleźć głębiej przyczynę, lecząc tym samym skutek. Jeśli zdecydujemy się na współpracę ze specjalistą, możemy zmniejszyć objawy stresu, jak również i w dużej mierze wyeliminować jego niekorzystne działanie na całe nasze życie.

 

Rodzaje leczenia:

  • Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia ta pozwala przede wszystkim zrozumieć, czym jest stres i jak można sobie z nim radzić. Poprzez różnorodne ćwiczenia, pacjent zdobywa umiejętności, w których ogranicza działanie szkodliwego stresu, wywołanego konkretnymi sytuacjami.

  • Terapia biofeedback

Terapia ta opiera się na świadomym kontrolowaniu funkcji swojego ciała. Poprzez sesje biofeedback pacjent uczy się, jak reagować na sytuacje stresowe. Napięcie skóry i mięśni, temperatura, przyspieszona akcja serca, ciśnienie krwi. Kontroluje i uczy się, jak z tymi elementami sobie odpowiednio radzić.

  • Leki

Leki w stresie stanowią ostateczność. Mogą być one podawane jedynie w sytuacji, jeśli stres towarzyszy pacjentowi od dłuższego czasu i powoduje on niepokój, nerwicę, oraz depresję. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl