Kurzajki - jak powstają i jak z nimi walczyć
Kurzajki - jak powstają i

Czym są kurzajki (brodawki)?

Brodawki to drobne infekcje skóry wywołane przez wirusy z rodziny wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV). Chociaż dzieci najczęściej chorują na brodawki, nastolatki i dorośli też mogą je dostać. Czasami brodawki są przenoszone drogą płciową i pojawiają się w okolicy narządów płciowych. Ale większość brodawek dotyka palców, dłoni, twarzy i stóp. Mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze niż otaczająca je skóra. Czasami mają na sobie małe czarne kropki.

Co powoduje kurzajki?

Wirus HPV, którym można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą innej osoby, która ma wirusa lub pośrednio poprzez zanieczyszczone powierzchnie, takie jak baseny lub sale gimnastyczne. HPV infekuje komórki w zewnętrznej warstwie skóry, powodując ich wzrost i tworzenie brodawek. Może upłynąć nawet rok, zanim brodawka pojawi się po raz pierwszy.

Wygląd kurzajki zależy od jej rodzaju. Istnieje kilka różnych rodzajów kurzajek:

Kurzajki pospolite (verruca vulgaris) — są to małe, wypukłe obszary skóry, zwykle okrągłe, z szorstką powierzchnią skóry, często przypominającą czubek kalafiora. Te brodawki często pojawiają się na dłoniach, łokciach i kolanach.


Kurzajki płaskie — zwykle mają żółty kolor i pojawiają się na dłoniach i twarzy. Najczęściej występują u dzieci i często mogą się rozprzestrzeniać i grupować.


Kurzajki podeszwowe — są to brodawki, które pojawiają się na stopach, zwykle na podeszwie, pięcie lub palcach. Ciężar ciała powoduje, że brodawka jest wciskana w skórę, więc brodawka podeszwowa zwykle nie unosi się jak inne brodawki, a nawet może powodować pewien dyskomfort podczas chodzenia. Możesz zauważyć biały obszar skóry z małą czarną kropką lub kropkami pośrodku.

 

Kiedy powinienem zobaczyć się z lekarzem


Większość brodawek zniknie z czasem bez leczenia. U dzieci nieleczonych połowa wszystkich brodawek znika w ciągu 6 miesięcy, a prawie wszystkie (9 na 10) znikają w ciągu 2 lat. U dorosłych może to potrwać dłużej.

Warto pokazać kurzajkę (brodawkę) lekarzowi, jeśli:

  • brodawka przeszkadza lub jest bolesna
  • masz brodawki twarzy, stóp lub narządów płciowych
  • brodawka wygląda na zainfekowaną (czerwona, opuchnięta i ciepła)
  • masz wiele brodawek lub brodawki się rozprzestrzeniają
  • masz obniżoną odporność
  • jesteś w ciąży lub planujesz ciążę

Jak leczy się brodawki?


Wiele osób decyduje się nie leczyć brodawek, ponieważ leczenie może być niewygodne.

Istnieje kilka sposobów leczenia brodawek, w tym te, które możesz wykonać samodzielnie jak na przykład używanie plastrów do usuwania kurzajek. Jeśli zdecydujesz się leczyć brodawkę, ważne jest, aby kontynuować leczenie, dopóki brodawka nie zniknie.

Plastry wykonane są z elastycznej tkaniny, która nie przeszkadza w codziennym chodzeniu. Są delikatne i nieinwazyjne, a ich kształt dostosowuje się do skóry. Plastry dedykowane są do każdego rodzaju skóry. W każdym plastrze znajduje się 40% kwasu salicylowego, który odpowiada za bezbolesny i szybki proces usuwania kurzajek.

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, być może będziesz musiała unikać pewnych zabiegów, dlatego przed rozpoczęciem leczenia skonsultuj się z lekarzem.

Płyn lub żel - Powszechna metoda leczenia brodawek polega na nałożeniu na brodawkę płynu lub żelu zawierającego kwas salicylowy lub kwas mlekowy.

Aby użyć platrów lub żeli na kurzajki, musisz najpierw ją odpowiednio przygotować:

  • moczyć obszar wokół brodawki w ciepłej wodzie przez 5 do 10 minut
  • pocierać brodawkę pilnikiem do paznokci, pumeksem
  • nałóż żel lub plaster na brodawkę, unikając zdrowej skóry wokół niej

Zamrażanie - Zamrażanie brodawki (znane jako krioterapia) musi być przeprowadzone przez pracownika służby zdrowia. Działa poprzez wystawienie brodawki na działanie bardzo zimnej cieczy, takiej jak ciekły azot. To zamraża brodawkę i niszczy jej komórki skóry.

Spalanie i laserZabiegi wypalania, usuwania chirurgicznego i laserowego usuwania brodawek przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Zabiegi te są wykonywane rzadziej, ponieważ mogą pozostawiać blizny.

W naszym sklepie medycznym znajdziesz plastry na kurzajki oraz różnego rodzaju plastrów do ochrony stóp. 

 [product id="1790, 1778, 1777, 103, 1788, 1789"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl