Stres

Wszystko, co warto wiedzieć na temat stresu

Stres w ujęciu psychologii nazywany jest dynamiczną relacją adaptacyjną pomiędzy możliwościami danej jednostki, a wymogami konkretnej sytuacji, prowadzącymi w konsekwencji do braku równowagi. W ujęciu medycyny, stres jest zaburzeniem homeostazy, wywołanym czynnikami fizycznymi lub psychicznymi. Stres może mieć podłoże fizjologiczne, umysłowe, anatomiczne, jak również i fizyczne. W zależności od warunków, konkretnych zmian, czy wymagań życia, zachowujemy się tak, a nie inaczej i to stres wywołuje takie, a nie inne reakcje.

 

Rodzaje stresu                                                                                                          

  • Ostry  (natychmiastowy)        

Stres taki towarzyszy nam w konkretnej sytuacji. Jest silny, pojawia się szybko, nie trwa długo. Może być wywołany poprzez codzienne sytuacje: kłótnia z partnerem, wystąpienie przed publicznością, zderzenie samochodowe. Trwa, po czym mija i nie wywołuje większych skutków ubocznych.

  • Przewlekły  (długoterminowy)

Stres taki towarzyszy nam przez dłuższy czas. Może przybierać na sile, może być jednostajny. Wywołany różnymi zdarzeniami, zazwyczaj w toku konkretnych sytuacji. Może być wywołany na przykład trudnymi warunkami pracy, złą sytuacją finansową rodziny, opieką nad osobą śmiertelnie chorą.

 

Podział stresu w zależności od jego intensywności

  • Niski poziom stresu

Niski poziom może być dla nas zauważalny w codziennym życiu, w konkretnej sytuacji. Zdenerwujemy się, bo zadzwonił telefon ze złą wiadomością z pracy, bo nie możemy poradzić sobie ze zleceniem, bo mamy gorszy dzień. Nie wywołuje żadnych objawów, gdyż jest chwilowym podniesieniem ciśnienia we krwi.

  • Nieco wyższy poziom stresu

Taki stres bardzo często nazywany jest stresem pozytywnym. Może on działać na nas mobilizująco. Jesteśmy w stresie, więc działamy, bo chcemy coś osiągnąć, do czego dojść. Presja czasu, kreatywność, pomysłowość- w podświadomości jesteśmy zestresowani, ale i podnieceni, a więc działamy ze zdwojoną siłą. Stres taki nie może towarzyszyć nam przez cały czas.

  • Wysoki poziom stresu

Taki poziom stresu jest niezwykle niebezpieczny. Jeśli trwa przez jakiś czas, może wpłynąć na nasze zdrowie i życie. Wciąż jesteśmy zdenerwowani, a to może spowodować między innymi nasilenie się chorób przewlekłych — choroba wieńcowa, czy nerwicę i depresję.

 

Objawy stresu

Trudno jest podać konkretne objawy, jakie wywołuje stres. Każdy bowiem z nas jest inny i każdy zupełnie inaczej reaguje na daną sytuację stresową. Strategia radzenia sobie ze stresem, wcześniejsze sytuacje stresowe, wsparcie ze strony otoczenia. To wszystko ma wpływ na to, jakie w przypadku sytuacji stresowej pojawią się objawy. To, co dla jednych jest stresowe, dla innych nie, a więc wsłuchując się w swoje ciało i poznając pewne symptomy, możemy określić, jakie objawy wywołuje u nas stres. Poniżej przedstawiamy te najczęściej się pojawiające.

W przypadku stresu ostrego zwiększa się tętno, pojawia się przyspieszony oddech, pocimy się. Czujemy się zagrożeni, a więc pod wpływem stresu chcemy albo uciekać, albo stanąć i walczyć.

W przypadku stresu przewlekłego wszystko zależy od tego, jak długo taki stres nam towarzyszy. Na każdym poziomie mogą pojawić się problemy układu krążenia, układu nerwowego, jak również i układu odpornościowego. To wszystko prowadzi do powstania chorób wieńcowych, cukrzycy, astmy, depresji i ogólnego osłabienia organizmu.

Bardzo często będąc pod wpływem stresu, objawami, które mogą o tym świadczyć, są:

  • częste zmiany nastroju,
  • niepokój,
  • trudności z koncentracją,
  • rozdrażnienie,
  • słabsze wyniki w pracy lub w szkole,
  • ciągłe kłótnie z otoczeniem.

 

Leczenie

Choć się nie wydaje, choroby natury psychicznej zdecydowanie trudniej leczyć, niż standardowe choroby, dotyczące naszego ciała. Tu nie pomogą zwykłe leki, czy konkretne antybiotyki. W leczeniu stresu potrzebny jest psycholog, doradca, terapeuta, osoba, z którą można porozmawiać, której można się wyżalić, która może pomóc znaleźć głębiej przyczynę, lecząc tym samym skutek. Jeśli zdecydujemy się na współpracę ze specjalistą, możemy zmniejszyć objawy stresu, jak również w dużej mierze wyeliminować jego niekorzystne działanie na całe nasze życie. Czasami korzyści mogą płynąć również z różnego rodzaju terapii relaksacyjnych i masaży, wykonanych przez wykwalifikowane osoby w profesjonalnych gabinetach i salonach, bądź w domu samodzielnie, przy użyciu dedykowanych ku temu urządzeń, tj. masażery. Ich zastosowanie pozwala zaznać chwili odprężenia i relaksu, a także zmniejszyć poziom stresu nagromadzonego pod wpływem nieprzyjemnych przeżyć i sytuacji.

 

Rodzaje leczenia

  • Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia ta pozwala przede wszystkim zrozumieć, czym jest stres i jak można sobie z nim radzić. Poprzez różnorodne ćwiczenia, pacjent zdobywa umiejętności, w których ogranicza działanie szkodliwego stresu, wywołanego konkretnymi sytuacjami.

  • Terapia biofeedback

Terapia ta opiera się na świadomym kontrolowaniu funkcji swojego ciała. Poprzez sesje biofeedback pacjent uczy się, jak reagować na sytuacje stresowe. Napięcie skóry i mięśni, temperatura, przyspieszona akcja serca, ciśnienie krwi. Kontroluje i uczy się, jak z tymi elementami sobie odpowiednio radzić.

  • Leki

Leki w stresie stanowią ostateczność. Mogą być one podawane jedynie w sytuacji, jeśli stres towarzyszy pacjentowi od dłuższego czasu i powoduje on niepokój, nerwicę, oraz depresję. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl