Bóle głowy

Ból głowy — co należy o nim wiedzieć?

Ból głowy to jedna z najczęstszych przypadłości, z jakimi niemal styka się każdy z nas. Bóle głowy mogą mieć różny charakter, różną siłę, inne odczucia. Ból stały, promieniujący wokół czoła, bądź z tyłu głowy i szyi. Mający postać łagodną, umiarkowaną lub ciężką. U jednych pojawia się ból głowy spowodowany stresem i napiętą sytuacją, u innych ma charakter stały, pozostający przez kilka dni, a nawet tygodni. Częściej ból pojawia się u kobiet, niż u mężczyzn oraz zazwyczaj występuje w wieku średnim (rzadziej w dzieciństwie, czy późnej starości). Jeśli w rodzinie pojawiają się nawracające migreny, istnieje zwiększone ryzyko, że kolejne pokolenia również będą musiały z tą przypadłością się zmierzyć.

 

Objawy

Nie ma jednych, konkretnych i książkowych objawów, które mogą być związane z bólami głowy. Każdy inaczej je odczuwa i w inny sposób przeżywa. Na pewno tymi najczęściej pojawiającymi się, charakterystycznymi objawami są:

  • promieniujący ból wokół czoła, odczuwany często jako silny zacisk;
  • silne bóle wokół skroni, bądź też z tyłu głowy i na szyi;
  • tętnienie i impulsywne bóle odczuwane na całej powierzchni głowy;
  • uczucie, jakby głowa miała nam zaraz eksplodować;

Czasami oprócz standardowego bólu, u osób zmagających się z częstymi przypadłościami pojawiają się wymioty, a także nadwrażliwość na światło i na hałas.

 

Rodzaje bólów głowy

  • Epizodyczne

Bóle takie pojawiają się raz na jakiś czas. Zwykle towarzyszą one sytuacji stresowej. Mają miejsce mniej niż piętnaście razy w miesiącu i nie trwają dużej niż jeden dzień. Zazwyczaj zastosowanie leku przeciwbólowego w pełni łagodzi objawy.

  • Przewlekłe

Bóle takie pojawiają się niezwykle często. Nie ma rozpoznanej przyczyny ich występowania. Mogą pojawić się zarówno w chwili odpoczynku, podczas aktywności, jak i w sytuacji stresowej. Mają one miejsce częściej niż piętnaście razy w miesiącu.

 

Leczenie

Przy tradycyjnym bólu głowy podstawą jest zażycie standardowych leków przeciwbólowych, takich jak np.: ibuprofen lub aspiryna. Jeśli bóle są częste, silne i uniemożliwiające nam normalne funkcjonowanie, bardzo często pacjenci decydują się na specjalne zabiegi, dzięki którym wraca ich równowaga i harmonia życiowa. Na pewno dobrym lekarstwem na bóle głowy jest zmiana trybu życia. Inna dieta, aktywność fizyczna, regularne ćwiczenia, pełen relaks i odpoczynek, a także sen. Cierpimy na bóle głowy, bo żyjemy w ciągłym pośpiechu i zabieganiu, nie mając zupełnie czasu na chwilę tylko dla siebie. Jeśli zmienimy swoje życie, na pewno bóle zostaną w większości przypadków ograniczone lub całkowicie wyeliminowane. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl